Știri România Un profesor de sport a fost arestat preventiv după ce ar fi agresat sexual un elev
Știri România: Un profesor de sport a fost arestat preventiv după ce ar fi agresat sexual un elev
31 Mar, 2025 12:11
ZIUA de Constanta
279
Marime text



- Un profesor de Educaţie fizică a fost arestat preventiv după ce ar fi agresat sexual un elev de la o şcoală gimnazială din judeţul Prahova.
Inspectorul şcolar general adjunct al Inspectoratul Şcolar Judeţean Prahova, Lorelli Urleţeanu, a confirmat, existenţa acestui caz, precizând că a fost vorba despre o singură plângere provenită de la Şcoala Gimnazială Berceni, potrivit știripesurse.ro.
„Există un mandat de reţinere care a fost mai întâi pe 24 de ore, după care a fost prelungit la 30 de zile. (...) A fost o singură plângere (...) de la Şcoala Gimnazială Berceni. În acest moment, tot ce vă putem spune e că există acest mandat de arestare pe 30 de zile.
În condiţiile Codului Muncii, i-a fost suspendat contractul de muncă pe perioada acestui mandat de arestare", a declarat inspectorul școlar.
Profesorul a contestat măsura arestului preventiv
Potrivit acesteia, anterior nu au existat plângeri care să vizeze activitatea profesorului respectiv.
„Nu au existat niciun fel de plângeri împotriva dumnealui, din contră, a fost considerat că activitatea dumnealui se încadrează în toate standardele. Chiar a avut referinţe bune din partea şcolilor unde a fost", a afirmat Lorelli Urleţeanu.
Conform portalului instanţelor de judecată, inculpatul a contestat măsura arestării preventive dispusă de Judecătoria Ploieşti, contestaţia urmând să fie judecată luni la Tribunalul Prahova.
Citește și
Un bărbat din Constanța suspectat că și-ar fi agresat sexual fiica minoră, vrea în libertate
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii