12:31 18 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Comisia de Disciplina ar putea da joi verdictul in cazul Rapid-Steaua

26 Mar, 2008 00:00 492 Marime text
Comisia de Disciplina a Federatiei Romane de Fotbal va judeca, miercuri, incepand cu ora 17.00, incidentele de la meciul Rapid-Steaua, suspendat in minutul 74 din cauza lovirii arbitrului Alexandru Deaconu cu o bricheta, dar o decizie in acest caz s-ar putea da abia in cursul zilei urmatoare. "Comisia de Disciplina va judeca incepand cu ora 15.00 cazurile din etapa a XXV-a a Ligii I, iar incidentele de la Rapid-Steaua vor fi analizate de la ora 17.00, atunci cand au fost convocate partile implicate. In functie si de apararea Rapidului, sunt sanse foarte mari ca o decizie in acest caz sa se dea abia joi", au declarat, marti, agentiei MEDIAFAX, surse federale. Aceleasi surse au precizat ca regulamentele FRF prevad clar ca in aceasta situatie echipa gazda sa piarda partida cu scorul de 0-3, dar ca Rapid poate obtine rejucarea partidei, in cazul in care avocatii gruparii giulestene stiu sa intoarca in favoarea lor cazul: "Ceea ce a aparut prin presa cum ca se intereseaza in Spania despre un caz asemanator, dar in care meciul a fost rejucat, este o pista gresita, nu vor avea astfel castig de cauza. Daca au avocati destepti, pot castiga acest caz, adica partida sa continue din minutul 74". La data de 1 martie 2007, partida dintre echipele Betis Sevilla si FC Sevilla, contand pentru sferturile de finala ale Cupei Spaniei, a fost suspendata in minutul 58, dupa ce tehnicianul Juande Ramos a fost lovit de un obiect aruncat din tribuna si si-a pierdut cunostinta. Incidentul a avut loc in minutul 57, dupa ce echipa FC Sevilla a deschis scorul, prin Kanoute. Lovit, se pare de o sticla de suc in ceafa, in momentul in care se bucura pentru golul reusit de echipa sa, tehnicianul echipei FC Sevilla, Juande Ramos, si-a pierdut cunostinta, el fiind transportat pe o targa la vestiare. In timp ce jucatorii echipei oaspete si ceilalti membri ai bancii tehnice au decis sa se retraga la vestiare, componentii formatiei Betis au ramas inmarmuriti pe teren, asteptand decizia arbitrilor. Potrivit raportului observatorului, partida a fost suspendata in minutul 58, in momentul in care FC Sevilla conducea cu scorul de 1-0, in mansa retur a sferturilor de finala ale Cupei Spaniei. Federatia Spaniola de Fotbal a decis suspendarea pentru trei meciuri a stadionului gruparii Betis Sevilla, dupa incidentul de la meciul cu FC Sevilla, si reluarea partidei dintre cele doua formatii din momentul in care a fost intrerupta. In minutul 71 al partidei Rapid-Steaua, la scorul de 1-0, un duel aerian intre stelistul Mihaita Nesu si Daniel Pancu s-a soldat cu accidentarea destul de serioasa a amandurora. Arbitrul Deaconu a intrerupt meciul si a permis echipelor medicale sa acorde ingrijiri celor doi fotbalisti. Dupa cateva zeci de secunde, Deaconu s-a ghemuit acuzand o lovitura la cap cu un obiect aruncat din tribune. La statia de amplificare a stadionului s-a anuntat ca meciul va fi oprit daca din tribune se va mai arunca vreun obiect. In timp ce Deaconu se indrepta spre locul de unde urma sa se reia meciul, aflat in dreptul tribunei a II-a, pe teren, in spatele sau, a cazut un alt obiect aruncat din public, iar arbitrul a fluierat finalul intalnirii.

Scris de: {autor}MFX{/autor}