05:35 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (L1)/Lyon - Boulogne 2-0, Bordeaux, sase puncte avans in clasament (video)

17 Dec, 2009 15:59 1877 Marime text

l1.jpgLyon a reuşit primul succes după două luni într-o partidă decisivă pentru tehnicianul Claude Puel. Fosta campioană s-a chinuit însă serios cu nou promovata Boulogne înainte de a îşi trece în cont succesul. Până în minutul 72, oaspeţii s-au apărat bine şi au contraatacat extrem de periculos, spectatorii pedepsindu-şi favoriţii cu huiduieli, mai ales că Boulogne a marcat un gol valabil anulat aiurea de arbitri. Rezerva Pjanic a marcat cu 18 minute înainte de final rintr-o execuţie rarisimă dar din nou gazdele au fost protejate de cavalerii fluierului, Gomis fiind într-un offside evident. În prelungiri, Delgado a marcat pentru 2-0 dar problemele sunt departe de a fi rezilvate pentru lyonezi.

Rezumat Lyon - Boulogne 2-0:

Bordeaux a „ucis" campionatul după ce s-a impus în deplasare la ocupanta locului secund, Montpellier. Golul lui Jussie din minutul 58 a fost suficient pentru trei puncte, elevii lui Laurent Blanc distanţându-se la şase puncte de locul secund, ocupat acum de Marseille. OM a câştigat in extremis la Lorient, revenind de la 0-1 (gol Vahirua), prin reuşitele lui Ayew (68) şi Diawara (90). În celelalte meciuri s-au înregistrat următoarele rezultate: Le Mans - Grenoble 1-0, Monaco - Rennes 1-0, Nancy - Nica 2-0, PSG - Lens 1-1.