21:42 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (Liga 2)/Farul debuteaza cu dreptul. Sageata doar egal

28 Feb, 2010 14:02 1310 Marime text

farul_cta_28_02.jpgFarul s-a impus cu 2-0 în primul meci din returul ligii secunde de fotbal. Marinarii au avut însă o prestaţie jalnică, adversarii de la Dunărea Giurgiu fiind una dintre cele mai slabe echipe din serie. Ben Teeekloh a deschis scorul în minutul 20 după o fază confuză în careul giurgiuvenilor însă faza reprizei I a fost neacoprdarea unui penalty pentru oaspeţi la o fază clară ca lumina zilei. Golul liberianului a omorât orice urmă de spectacol care mai existase în prima parte iar finalul actului I şi întreaga repriză secundă a adus o prestaţie jalnică a celor două formaţii. Totuşi, în ultimul minut, Cosmin Matei, mijlocaşul intens contestat de public, a marcat pentre 2-0 după o fază de cascadorii râsului.

Săgeata Stejaru nu a reuşit decât o remiză, 2-2 cu o rivală în lupta pentru promovare, Petrolul Ploieşti. Dobrogenii au deschis scorul rapid prin Chiţu (4'), însă oaspeţii au revenit după 14 minute prin Budescu. La pauză, prahovenii conduceau cu 2-1 după reuşita jucătorului de culoare, Jean Claude Bozga (31'), însă la 13 minute de la reluare, Ştefan Ciobanu a adus egalarea.