07:28 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (PL)/Chelsea - Birmingham 3-0. Arsenal, doar egal la Villa

28 Jan, 2010 13:46 1166 Marime text

pl.jpgChelsea a profitat de semifinalele din Cupa Carling şi s-a distanţat în clasament după succesul categoric reuşit contra lui Birmingham. Forent Malouda şi Frank Lampard au marcat în minutele 6 şi 32 pentru 2-0 la pauză, tot Lampard, care vizează al 9-lea sezon consecutiv cu minim 20 de goluri marcate, stabilind scorul final în prelungiri.

Arsenal nu a reuşit să spargă barajul celor de la Aston Villa şi a âîncheiat cu o remiză albă deplasarea de la... Birmingham. Pentru „tunari" situaţia devine cel puţin neplăcută, formaţia londoneză fiind eliminată şi din Cupa Angliei de Stoke City.

Altfel, Blackburn a învins Wigan cu 2-1 prin golurile lui Pedersen şi Kalinic, pentru oaspeţi marcând Caldwell, iar Everton s-a impus cu 2-0 în meciul contra lui Sunderland, golurile fiind marcate de Cahill şi Donovan în primel 19 minute ale meciului.