23:07 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal/Primera Division - Real continua cursa de urmarire (video)

08 Nov, 2009 17:01 1527 Marime text

kaka.jpgReal Madrid s-a impus pe terenul concitadinei Atletico, scor 3-2, în etapa a zecea din prima ligă spaniolă şi continuă cursa de urmărire a Barcelonei. Oaspeţii au dominat copios disputa atâta timp cât cele două garnituri au fost complete, Kaka, Marcelo şi Higuain profitând de erorile impardonabile ale fundaşilor lui Atletico şi ducând scorul la 3-0 în minutul 64.

Imediat după golul lui Higuain, Sergio Ramos a fost eliminat pentru un fault în poziţie de ultim apărător şi terenul s-a înclinat periculos spre poarta lui Casillas. Deşi Forlan şi Aguerro au marcat pentru 2-3, iar coechipierii lor au ratat numeroase ocazii de gol, scorul a fost unul conform cu realitatea din teren.

Rezumat Atletico Madrid - Real Madrid 2-3

Barcelona şi-a păstrat fotoliul de lider şi puctul avans după ce a învins cu 4-2 pe Mallorca. Catalanii au interpretat partitura perfectă şi au deschis scorul prin „copilul minune" Pedro, autor a două goluri până la pauză. Mallorca a replicat prin Nunes, pentru un 1-1 parţial, însă Henry a stabilit scorul pauzei, 3-1 Barcelona. Repriza secundă a continuat pe aceleaşi coordonate Barca marcând abia în final prin Messi, iar Keita a stabilit scorul final în prelungiri.

Rezumat Barcelona - Mallorca 4-2