14:29 27 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (Serie A) Milan cedeaza la Parma. Inter scapa de urmaritori

25 Mar, 2010 09:46 1191 Marime text

chivu.jpgCu opt etape înainte de finalul sezonului, Inter Milano s-a distanţat la patru puncte de locul al doilea după un succes concludent în faţa lui Livorno. Cu fundaşul român Cristian Chivu titularizat surprinzător de Jose Mourinho, Inter a marcat de două ori în prima parte prin Eto'o şi o dată în cea de-a doua prin brazilianul Maicon. Oaspeţii nu au avut reacţie şi au plecat acasă fără a reuşi măcar să marcheze golul de onoare. Crisian Chivu a ieşit înb ovaţiile tribunelor în minutul 77 după ce a evoluat perfect.

Principalii urmăritoir al Interiştilor, concitadinii de la Milan, au cedat neaşteptat la Parma. „Diavolii" au jucat extrem de slab şi nu au avut decât o ocazie de gol tot meciul fiind taxaţi în ultimul minut de fostul copil minune bulgar, Valeri Bojinov. Altfel, Lazio, cu Radu integralist, s-a impus cu 2-0 împotriva Sienei acolo unde Codrea a fost lăsat pe bancă tot meciul. Un alt fundaş român, Goian, a jucat 90 de minute în remiza obţinută de Palermo la Genoa, scor 2-2.