07:22 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (SPL)/Hibernian „a omorat" campionatul

28 Jan, 2010 10:32 1246 Marime text

spl.jpgCeltic Glasgow a cedat neaşteptat acasă, scor 1-2 cu Hibernian, şi a ajuns la 10 puncte de lşiderul Rangers, cu 10 etape înainte de finalul primei părţi a campionatului. Fortune a deschis scorul pentru gazde după doar 5 minute şi nimic nu lăsa să se întrevadă dezastrul de la final. Stokes a egalat pentru cei din Edinburgh în minutul 26, iar Galbraith, puştiul împrumutat de MU la Hibernian, a înscris în minutul 90 pe un contraatac, îngropând astfel speranţele gazdelor. Suporterii lui Celtic au reacţionat violent cerând demisia antrenorului dar şi a managerului clubului.

Rangers a trecut peste sincopa cu Hearts (a-a cu gol egalizator în minutul 90), şi s-a impus la St. Mirran, scor 2-0. Davis şi Novo au marcat cele două goluri ale liderului, care are cel mai bun atac şi cea mai bună apărare din SPL.

Alte rezultate: Dundee - St. Johnstone 3-3 (Daly 52', Swanson 69', Anderson 77' - Macdonald 6', 78', Craig 21), Falkirk - Motherwell 0-0, Hearts - Aberdeen 0-3 (Fyvie 12', Mckie 50', Young 75'). Clasament: Rangers 51 (22j), Celtic 41 (21j), Hibernian 39 (21j), Dundee 38 (22j), Hearts 28 (22j)... Kilmarnock 14 (21j), Falkirk 14 (20j).