01:28 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal/Steaua, afara din Europa

03 Dec, 2009 03:21 842 Marime text
O nouă seară slabă pentru fotbalul românesc s-a terminat cu eliminarea matematică din Europa League a Stelei. Oamenii lui Stoichiţă n-au reuşit să se impună pe terenul celor de la Sheriff Tiraspol şi spun adio competiţiei după 1-1 în Moldova.

Gazdele au deschis scorul după o serie de ocazii ratate la ambele porţi, în urma unei erori uriaşe a portarului columbian Zapata. Acesta a scăpat o minge uşoară în poartă, în minutul 82, iar eforturile colegilor s-au materializat doar cu golul egalizator venit în minutul 86 şi marcat de Toja.

Steaua a reuşit doar trei puncte în cinci partide disputate în Europa League şi ocupă ultima poziţie în clasamentul grupei. În celălalt meci al grupei, Fenerbahce s-a impus cu 1-0 pe terenul celor de la Twente prin golul lui Lugano. Turcii şi-au asigurat deja prezenţa în primăvara europeană.