23:25 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (UCL) Messi anihilat, Barcelona cedeaza clar la Milano

21 Apr, 2010 08:22 1200 Marime text

inter.jpgMeciul vedetă al semifinalelor de Ligă şi-a respectat statutul şi a oferit un spectacol total, cei doi monştri aflaţi pe teren jucând aproape tot timpul cu garda jos. Interul lui Mourinho, suspect de calm, a ieşit până la urmă învingătoare datorită înspiraţiei lui „the special one" care l-a pus pe veteranul Zanetti sp îi poarte de grijă argentinianului minune Messi. Şi găselniţa a funcţionat chiar dacă Maxwell a păcălit defensiva milaneză în minutul 19 şi a pasat ideal lui Pedro pentru un 0-1 iluzoriu.

Conduşi pe tabelă dar dominând în teren, „ italienii" (de fapt Inter a avut 11 străini în primul 11), au început din nou ofensiva susţinută şi au egalat în minutul 30 după o fază de Play Station şi un offside milimetric la Sneijder. Barca a acuzat şocul dar a scăpat cu 1-1 pe tabelă la intrarea la cabine iar după pauză şi-a dovedit limitele, mai ales că brigada de arbitri nu a mai fost aşa binevoitoare ca în alte rânduri. Maicon (48') şi Milito (61'), după un alt offside nesemnalizat, au găsit breşele din defensiva catalană şi au stabilit un scor final dătător de speranţe pentru milanezi. Chivu a intrat pe teren în minutul 73 în locul lui Maicon.