23:20 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbal (Ucraina) Ghioane, decisiv pentru Kiev

18 Apr, 2010 19:57 1369 Marime text

ghioame_18_04.jpgMijlocaşul român Tiberiu Ghioane a marcat golul victoriei pentru formaţia Dinamo Kiev în meciul disputat duminică, pe teren propriu, împotriva echipei Dnepr Dnepropetrovsk, scor 2-1 (0-1), în cadrul etapei a 26-a din campionatul Ucrainei, informează site-ul oficial al grupării din capitala Ucrainei citat de Mediafax. Ghioane a intrat pe teren în minutul 55 şi a înscris în minutul 69, după ce oaspeţii deschiseseră scorul prin Kalinicenko '18 şi gazdele au egalat prin Magrao '49. Dinamo Kiev a jucat în superioritate numerică din minutul 26, după eliminarea lui Mandziuk '26. Cu patru etape înainte de finalul campionatului, Dinamo Kiev păstrează prima poziţie în clasament, cu 65 puncte, la egalitate cu Şahtior Doneţk şi înaintea lui Metalist Harkov - 49 puncte. Meciul Şahtior Doneţk - Zakarpattia Uzgorod disputat astăzi s-a încheiat cu Victoria gazdelor, scor 1-0.