16:17 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NFL/Cowboys si Jets s-au calificat in sferturi

11 Jan, 2010 00:39 1701 Marime text

nfl_10_01.jpgCincinnati Bengals au cedat pentru a doua oară în doar 5 zile în faţa celor de la New York Jets, scor 14-24, şi au ratat calificarea în sferturile de finală din NHL, stabilind şi un record de ineficacitate în play-off: 20 de ani fără victorie. Tigrii bengalezi au fost de nerecunoascut şi au pierdut până la urmă din cauza antrenorului Lewis care a risipit şensele de challenge şi nu a putu contesta un touch down dubios marcat de Jets. Ca totul să fie perfect, ofensiva a făcut nenumărate greşeli, coordonatorul Carson Palmer reuşind doar 146 de yarzi iar vedeta Chad Johnson a fost de nerecunoscut. Jets s-au calificat neaşteptat în sferturi şi datorită metamorfozei suferite de Alex Sanchez, coordonator care în tot sezonul regular le-a făcut viaţă grea coechipierilor dar a reuşit trei pase de touch down în meciul decisiv.

În celălalt meci al zilei, Dallas Cowboys au trecut la scor de Philadelphia Eagles, 34-14 şi s-au calificat în sferturi. Meciul a fost decis în sfertul doi atunci când „văcarii" au reuşit 27 de puncte, diferenţa dovedindu-se decisivă în stabilirea învingătoarei.