07:21 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Canucks revin de la 0-3 si castiga la Toronto (Video)

31 Jan, 2010 15:01 1304 Marime text

nhs.jpgDerby-ul canadian al rundei de sâmbătă noaptea a oferit o dispută de senzaţie. Gazdele de la Toronto Maple Leafs au evoluat perfect în prima repriză şi au lăsat impresia că se vor impune fără probleme însă finalul a fost unul anticipat de foarte puţină lume. Henrik şi Daniel Sedin, plus Alex Borrows au marcat de cinci ori pentru Vancouver şi ia-u lăsat pe cei de la Toronto cu... întrebările. Phil Kessel , de două ori, şi Jamal Mayers, l-au învins în prima parte pe portarul „all-star", Roberto Luongo, şi l-au forţat pe antrenorul Alain Vigneault să-l schimbe pe acesta cu rezerva Andrew Raycroft. Mişcarea s-a dovedit bună pentru că ultimul n-a primit gol iar coechipierii săi au putut forţa o ofensivă care a produs 4 goluri în ultima repriză.

Rezumat Maple Leafs - Canucks 3-5

Tot azi-noapte, San Jose Sharks, au mai obţinut un succes şi îşi păstrează avansul de trei uncte în fruntea NHL. Patrick Marleau şi-a confirmat statutul de lider al marcatorilor din ligă şi a punctat de două ori (37 de goluri în acest sezon), iar Jason Demers, cu o dublă, şi Joe Pavelski, au ajutat „rechinii" să obţină al şaselea succes în ultimele 7 meciuri. Oaspeţii, care au condus cu 1-0 şi 2-1 prin punctele semnate de Nolan şi Clutterbuck, n-au reuşit să treacă de barajul lui Nabokov, excelent în poarta lui San Jose.