23:13 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL Capitals - Stars 3-4 (video)

09 Mar, 2010 14:34 1576 Marime text

turco.jpgMarty Turco a învins de unul singur pe Washington după ce a apărat 49 de şuturi şi 4 lovituri de penalitate într-unul dintre cele mai disputate meciuri din ultimul timp în NHL. Ovechkin s-a chinuit de unul singur împotriva portarului de la Stars, echipă care pierduse primele trei meciuri de după JO şi se îndepărtase de obiectivul numit play-off.

Rusul a dat două goluri însă nu a fost ajutat de coechipierii săi care au cedat un avantaj de două goluri în doar jumăatet de repriză. Mai mult, „Ovi" a marcat golul care a împins meciul în prelungiri după ce oaspeţii preluaseră conducerea cu 3-2. Din păcate pentru Capitals, inspiraţia lui Ovechkin s-a terminat la loviturile de departajare, Turco ghicindu-i intenţia şi apărând şutul. De altfel Marty a reuşit meciul carierei după ce i-a mai blocat pe Semin, Laich şi Morrison şi a primit un singur gol de la Backstrom. În ciuda înfrângerii, Capitals rămân lideri cu un avans liniştitor, Dallas apropiindu-se la patru puncte de ultimul loc calificant în play-off.