07:27 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Capitals zdrobesc Ducks si au 8 succese la rand (video)

28 Jan, 2010 13:07 1085 Marime text

nhjjoi.jpgAnaheim, campioana de acum doi ani, a rezistat doar două reprize în capitală, echipa cu cel mai bun atac din NHL marcând de 4 ori în repriza a treia pentru un concludent 5-1, al 8-lea succes la rând, cea mai lungă perioadă pozitivă din ultimii 21 de ani. Morrison, Knube şi Semin au marcat trei goluri din trei şuturi pentru a prelungi perioada neagră a „raţelor", aflate la a treia înfrângere în ultimele 4 meciuri, toate în deplasare. Ovechkin (un gol şi două assist-uri), a deschis scorul după doar 39 de secunde însă în ciuda unui forrcing susţinut, oaspeţii au scăpat ca prin minune fără să primească al doilea gol şi chiar au egalat în partea a doua prin Sexton. Conduşi de căpitanul Ovechkin (al 11-lea succes în cele 12 patride începute ca lider), cei de la Washington au debutat perfect în ultima repriză iar golul lui Semin (aflat la a doua dublă consecutivă) a consfinţit un nou succes concludent după „măcelul" cu Islanders.

Rezumat Washington - Anaheim 5-1

În celelalte meciuri ale zilei, New Jersey a cedat la Buffalo după loviturile de departajare, scor 1-2, Rangers a primit 5 goluri acasă de la Carolina (1-5), Tampa Bay a învins cu 3-0 Montreal, Minnesota a câştigat cu Detroit, 5-2, Dallas a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Calgary (4-3) şi Vancouver s-a impus cu 3-2 în faţa celor de la Saint Louis.