23:23 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL Crosby magistral, Penguins conduc cu 3-1 (video)

21 Apr, 2010 12:46 1100 Marime text

crosby.jpgSidney Crosby a reuşit un meci senzaţional la Ottawa şi a condus Pittsburg la al treilea succes al seriei de play off disputată contra lui Senators. Canadianul a marcat de două ori şi a oferit două „assist-uri" coechipierilor, iar pinguinii sunt la un sigur succes de semifinalele conferinţei după un 7-4 spumos.

Evgeni Malkin a deschis scorul pentru oaspeţi la jumătatea primei reprize iar Crosby cu o dublă şi Cooke au dus pinguinii la un 4-0 neverosimil după doar 6 minute jucate din actul secund. Gazdele au revenit în joc prin Neil şi Alfredsson însă au risipit toată munca după ce Talbot a marcat în inferioritare şi a refăcut diferenţa de 3 goluri. Cullen (Ott), Kunitz (Pit), Spezza (Ott) şi Jordan Staal (Pitt) au marcat fiecare câte un gol ducând totalul la 11 spre deliciul celor 20014 spectatori.