09:28 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Maple Leafs opresc seria de victorii a „Senatorilor" (video)

07 Feb, 2010 15:53 1115 Marime text

nhlsambata.jpgDerby-ul canadian al rundei a revenit celor de la Toronto, scor 5-0, după un meci dominat cu autoritate. Sens, veniţi după 11 succese consecutive, n-au putut să-l învingă pe Giguere din 30 de încercări şi au încasat trei goluri încă din prima parte. Pentru Giguere, achiziţionat de la Anaheim acum şase zile, este al doilea meci fără gol primit, cariera sa la Maple Leafs începând cum nu se poate mai bine. Phil Kessel, Luke Schenn şi Tyler Bozak, au profitat în prima parte de agresivitatea excesivă a oaspeţilor care au primit 5 eliminări, şi au dus scorul la 3-0. Păţiţi vineri, când au cedat cu New Jersey de la 3-1, cei din Toronto au preferat o atitudine mai defensivă în ultimele două reprize şi au contraatacat simplu şi eficient. Pascal Leclaire şi Phill Kessel au marcat ultimele două goluri, iar codaşa Toronto a înregistrat un succes de moral.

Rezumat Toronto - Ottawa 5-0

Altfel, San Jose Sharks au redus diferenţa faţă de Washington la un singur punct după succesul cu 4-3 reuşit la Nashville. Gazdele au condus de trei ori însă „Rechinii" n-au cedat nici-un moment iar Heatley a marcat golul de 4-3 în a treia repriză.