01:22 27 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL Ovechkin slab, Capitals penibili (video)

16 Apr, 2010 16:25 1392 Marime text

plekanec.jpgMontreal Canadiens, formaţie care s-a calificat în play-off abia pe final, a detonat marea bombă a primului tur învingând pe Washington, campioana sezonului regular. Tomas Plekanec a marcat golul victoriei cu 6 minute înainte de finalul primei reprize de prelungiri şi a adus primul punct pentru Montreal în sferturile de finală ale Conferinţei de Est. Oaspeţii, care au terminat sezonul pe locul 8, s-au autodepăşit în faţa marii favorite la câştigarea trofeului, Halak şi compania reuşind să-l anihileze pe omul numărul unu al capitaliştilor, Andrei Ovechkin. Rusul a avut o seară infectă şi a terminat partida fără punct, deşi venea în play-off cu 50 de reuşite în sezonul regulat şi peste 100 de puncte în clasamentul realizatorilor. Cammalleri a deschis scorul pentru Canadiens, dar gazdele au revenit pe tabelă şi au răsturnat situaţia la 2-1 prin Corvo şi Backstrom. Scott Gomez a finalizat cu gol o acţiune colectivă şi a trimis meciul în prelungiri iar Plekanec a devenit eroul serii după un şut neaşteptat.

Rezumat: Capitals - Canadiens 2-3