09:26 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/Sharks au terminat benzina. Capitals noul lider (video)

03 Feb, 2010 18:13 1049 Marime text

nhl_marti.jpgWashington Capitals s-au impus cu 4-1 pe terenul lui Boston şi au stabilit recordul francizei la succese consecutive, cu 11 reuşite. Gazdele au deschis scorul în prima parte şi au condus la prima pauză prin David Krejci însă Bruins nu putea face faţă unui adversar net superior, mai ales că statisticile ultimelor 7 meciuri acasă erau de-a dreptul înfiorătoare, 6 înfrângeri în timpul regulamentuar şi una după prelungiri. Mike Knuble a egalat la două minute după realuarea meciului dar, în ciuda unei ofensive susţinute, Capitals nu au reuşit să mai marcheze până la pauza doi. Brooks Laich, Alexander Semin şi Alex Ovechkin au făcut însă prăpăd în ultima perioadă şi au stabilit un nou record de invincibilitate în meciurile cu Bruins la opt. De asemenea Capitals au ajuns pe primul loc în NHL la un punct de San Jose Sharks.

Rezumat Bruins - Capitals 1-4

Surpriza zilei a produs-o Detroit Red Wings. Aflaţi pe 8 în clasamentul conferinţei de Vest şi nevoiţi să lupte pentru acederea în play-off, cei de la Detroit au dat lovitura la San Jose, în primul din cele 14 meciuri consecutive programate în deplasare. Derek Meech, Dan Cleary, Henrick Zetterberg şi Patrick Eaves au marcat câte un gol iar Detroit a reuşit al treilea succes în acest sezon contra rechinilor. Surprinzător însă, pentru liderul conferinţei de Vest, înfrângerea a venit după ce Joe Thornton marcase primele două goluri ale meciului şi dusese San Jose la 2-0. Înfrângerea i-a costat pe Sharks fotoliul de lider şi aduce aminte de sezonul precedent când după o serie pozitivă uimitoare în sezonul regular, Sharks s-au prăbuşit în play-off.

Rezumat Sharks - Red Wings 2-4