09:26 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

NHL/The Anaheim Mighty Ducks (video)

04 Feb, 2010 14:21 1444 Marime text

hiller.jpgCampioana NHL din 2007 are o revenire incredibilă după un start de sezon cel puţin dezamăgitor. „Raţele" au câştigat pentru a noua oară consecutiv acasă, ultima victimă fiind Detroit Red Wings, adică echipa care ieri a făcut instrucţie cu San Jose. Elveţianul Jonas Hiller a reuşit 46 de intervenţii iar Bobby Ryan a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă urcând pe Anaheim la numai trei puncte de un loc de play off. Whitney şi Chipchura au adus gazdele la un rapid 2-0, pe fondul eforturilor susţinute ale celor din Detroit de a se menţine în joc. Ryan a punctat pentru a 25-a oară în acest sezon la jumătatea reprizei secunde, iar Hiller a oprit 20 din cele 21 de şuturi care i-au nimerit poarta în aceasta. Cu doar 10 secunde înainte de finalul reprizei, Pavel Datsyuk l-a păcălit pe elveţian însă ultim parte a meciului n-a mai adus nici un gol.
Rezumat Anaheim - Detroit 3-1

În celelate meciuri ale serii, Ottawa s-a impus cu 4-2 contra lui Buffalo, pentru al 10-lea succes consecutiv. Senatorii sunt aproape să-i rindă pe cei de la Washington Capitals care ieri au stabilit un nou record cu 11 succese la rând. St. Louis au dat lovitura la Chicago, 3-2, Calgary a câştigat uşor acasă împotriva coaşei Carolina, 4-1, iar Edmonton a depăşit Philadelphia cu un neverosimil... 1-0.