13:25 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Vancouver 2010/Kuzmina a detonat bomba la biatlon

14 Feb, 2010 11:37 1496 Marime text

kuzmina_14_02.jpgSlovaca Anastazia Kuzimina, a câştigat medalia de aur în proba de 7,5 km sprint din cadrul concursului de biathlon de la Vancouver, informează gazzetta.it. Deşi outsider, Kuzmina a tras perfect şi s-a ales doar cu două turui de panalizare, suficient însă pentru a depăşi marea favorită, Magdalen Neuner. Sportiva din Slovacia a terminat cursa cu timpul de 19'55'' în timp ce Neuner a oprit cronometrul la 19'57''. Pe locul al treilea a terminat franţuzoaica Marie Dorin, cea care a depăşit-o pe rusoaica Anna Bulygina cu doar o secundă şi 20 de sutimi.

Romînca Eva Tofalvi a reuşit un incredibil loc 14, performanţă riaşă date fiind condiţiile de pregătire din România. Tofalvi a terminat cursa în 20'45''. Dana Elena Plotogea a încheiat pe 49, iar Alexandra Stoian pe 85 din 88 de sportive care au terminat cursa.