05:20 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

11 medalii cucerite de înotătorii constănţeni la Piteşti

19 Apr, 2011 02:46 3106 Marime text
inot.jpgÎnotătorul constănţean Dragoş Agache, de la CS Farul (antrenor, Eduard Câşlaru), a doborât două recorduri naţionale de seniori, în probele de 100 metri bras şi 200 metri bras, cu ocazia Campionatului Naţional de la Piteşti.

Sportivul constănţean s-a impus în proba de 100 metri bras cu timpul de un minut, o secundă şi 14 sutimi, depăşind cu doar doi sutimi vechiul record naţional deţinut tot de el. La 200 metri bras, Agache a depăşit cu aproape jumătate de secundă vechiul record deţinut din 2005 de Valentin Preda. De asemenea, sportivul legitimat la CS Farul a mai cucerit o medalie de aur în proba de 50 metri bras, nereuşind de data aceasta să-şi depăşească recordul naţional, stabilit anul trecut la Budapesta. În altă ordine de idei, CS Farul a obţinut la Campionatul Naţional de la Piteşti nu mai puţin de 11 medalii, celelalte opt fiind cucerite la categoria juniorilor. Astfel, Răzvan Andrei Grădinaru a ieşit vicecampion naţional la probele de 50 metri bras şi 100 metri bras, obţinând şi o medalie de bronz la 200 metri bras. Elevul lui Octavian Tileagă, Mihai Spălăţelu, a cucerit medalia de argint la 200 metri spate şi a urcat în patru rânduri pe ultima treaptă a podiumului la probele de 100 metri spate, 800 metri liber, 1.500 metri liber şi 400 metri liber.