01:19 26 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A doua "intepatura" facuta liderului

30 Apr, 2004 00:00 813 Marime text

Dinamo Romconstruct Bucuresti - HC Municipal Constanta 26-29 (15-15)

Dupa ce in tur umilise pe Dinamo Romconstruct Bucuresti la un scor mare (32-23), miercuri dupa-amiaza, handbalistii de la HC Municipal Constanta au mai avut inca o data ac de cojocul liderului clasamentului, impunandu-se in deplasare cu 29-26. Partida a facut parte din etapa a 12-a a campionatului Grupei valorice B si avea implicatii in lupta pentru titlul de campioana, dincolo de capitalul de moral pe care il conferea. Asta pentru ca echipa ce termina sezonul regulat pe primul loc va avea de doua ori avantajul terenului propriu in toate meciurile din play-off. Meciul a consemnat un inceput mai greoi al echipei noastre. S-a ratat mult in atac, bucurestenii profitand de acest lucru. Au marcat gol dupa gol in poarta lui Stanescu si s-au desprins pe tabela, avand la un moment dat 11-6, in minutul 15, si 12-7, in minutul 17. Pe final de prima repriza, constantenii s-au trezit parca subit din somnul pe care l-au tras incepand cu meciul sustinut impotriva celor de la Pandurii Targu Jiu si au inceput sa recupereze din handicap, astfel ca in minutul 30 au preluat conducerea pentru prima data, 15-14, intrand la pauza cu un scor egal, 15-15. Partea a doua a fost senzationala. Constantenii si-au dominat adversarii la toate capitolele. Cu un portar, Ionut Stanescu, din nou in zi de gratie si cu un inter stanga, Florin Nicolae, sef de tun al ofensivei dobrogene, HC Municipal s-a impus cu 29-26. Este o victorie de senzatie a gruparii de pe litoral, prin care aceasta demonstreaza ca este echipa momentului. Dinamo: Iordan, Strat - portari; E. Voica (8), Cojocea (5), Fortuneanu (4), Armanu (3), Ustinov (3), Voica (2), Schiba (1). HC Municipal: Stanescu, Popescu - portari; Nicolae (8), Stavrositu (6), Toma (4), Paraianu (3), Buricea (3), Sania (3), Baiceanu (1), Ali (1). Celelalte rezultate ale rundei a 12-a: Armatura Universitatea Agronomia Cluj - Uztel Ploiesti 26-33, HCM Piatra Neamt - Steaua Bucuresti 25-25, HC Lignitul Targu Jiu - HC Minaur Baia Mare 30-30. Clasament: 1 Dinamo Romconstruct (29p); 2 HC Municipal Constanta (28p); 3 HC Minaur (22p); 4 Uztel (21p); 5 Steaua (19p); 6. HCM Piatra Neamt (18p); 7. HC Lignitul (11p); 8. Armatura Universitatea Agronomia (4p).