12:51 28 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Anglia, victorie în amicalul cu Naţionala României

06 Jun, 2021 21:09 3434 Marime text
  • Gazdele au beneficiat de două penalty-uri, ratând unul.

Echipa naţională de fotbal a României a disputat în această seară, pe Riverside Stadium din Middlesbrough, meciul amical cu Anglia.

Partida le-a revenit gazdelor, scor 1-0, unicul golal partidei fiind marcat de Rashford, în minutul 68, din penalty.

Anglia a mai beneficiat de o lovitură de pedeapsă, însă Florin Niţă a apărat execuţia lui Henderson din minutul 78.

România (selecţioner, Mirel Rădoi) a jucat cu:  1. Niță – 24. Sorescu (2. Căpușă, 66), 6. Chiricheș-cpt., 5. Nedelcearu (4. Rus, 84), 22. Camora – 8. Cicâldău (20. Budescu, 80), 18. Marin, 23. Stanciu – 17. Păun (25. Băluță, 80), 7. Alibec (14. Hagi, 66), 9. Ivan.

Gareth Southgate selecţionerul echipei Angliei, a mizat pe: 1. Johnstone – 2. Godfrey, 6. White, 5. Mings, 3. Shaw (12. Trippier, 75) – 10. Grealish, 4. Phillips (16. J. Henderson, 46), 8. Ward-Prowse (21. Rice, 65) – 11. Rashford (17. Lingard, 75), 9. Calvert-Lewin (18. Watkins, 82), 7. Sancho (19. Bellingham, 65).