10:06 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atlet veteran din Eforie Nord Vasile Apetroaie a urcat pe podium la cursa de la Varna (GALERIE FOTO)

15 May, 2024 11:11 761 Marime text

Atletul veteran Vasile Apetroaie, din Eforie Nord, legitimat la ACS Run 4 Life, este neobosit în competițiile masters, nelipsind nici de la startul unei curse din cadrul Maratonului de la Varna, tradiționala întrecere din Bulgaria.

Sportivul a concurat în proba de 10,5 km și s-a clasat pe locul doi la categoria +45 ani, cu 00:42:41, fiind învins de un atlet din Rusia mult mai tânăr (cu 13 ani).

A fost o cursă destul de grea, din pricina căldurii și a traseului solicitant, a declarat Vasile Apetroaie.

Un rezultat foarte bun a obținut și constănțeanul Dacian Ghizilă, clasat pe locul patru la semimaraton. Podiumul a fost ocupat de Mohamed Chabout (Maroc), Benard Koros (Kenia) și Stoyan Vladkov (Bulgaria).

La semimaraton a evoluat și Arun Asan, din Techirghiol, care a fost al 22-lea la categoria +45 ani.

Sursa foto: Facebook (Vasile Apetroaie, Dacian Ghizilă)

Atletul veteran Vasile Apetroaie, din Eforie Nord, vicecampion național 2024 la semimaraton (GALERIE FOTO)