12:34 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletii constanteni au confirmat asteptarile

08 Mar, 2005 00:00 703 Marime text
Campionatele Nationale de Atletism pentru juniori 2, desfasurate la Bucuresti intre 05-06 martie, au adus delegatiei constantene un numar de sapte medalii. La triplusalt, Cristina Toma a confirmat evolutiile bune din ultima perioada, adjudecandu-si medalia de aur cu o saritura de 13,09m. Aceasta proba a fost dominata practic de sportivele de pe litoral, medalia de argint revenindu-i Cristinei Bujin a carei saritura a masura 13,02m. Bujin a cucerit o alta medalie de argint in proba de saritura in lungime unde a reusit o performanta destul de buna, 5,85m. Mezina delegatiei constantene, Andreea Ograzeanu 8juniori 3, a castigat proba de 60m cu timpul de 7,64 sec. De asemenea, ea si-a demonstrat valoarea si in proba de 200m, unde a cucerit medalia de argint cu timpul de 25,68 sec. In probele de stafeta, 4x1 tur si 4x 2 tururi, Andreea Rapotan (C.S Farul), Elisabeta Stancu (L.P.S - C.S Farul), Georgiana Moisuc (L.P.S - C.S. Farul), Coroleschi Corina (C.S.S 1 - C.S Farul) au cucerit alte doua medalii de argint. In aceeasi perioada cu C.N de juniori 2, la Madrid s-a desfasurat Campionatul European de Atletism in sala pentru seniori. Clubul Sportiv Farul a fost reprezentat de doi sportivi, Adelina Gavrila in proba de triplusalt si Bogdan Tarus la saritura in lungime. Cu toate ca inceputul anului nu il prinsese in cea mai buna forma sportiva, Tarus a reusit sa cucereasca medalia de argint la aceste Europene, saritura sa, 8.14m, reprezentand un record personal in acest an. La triplusalt insa, Adelina Gavrila nu a reusit decat 14.34m, saritura ce i-a adus locul cinci in ierarhia finala.