09:21 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Au "mirosit" finala Challenge Cup

22 Mar, 2004 00:00 662 Marime text

US Dunkerque DK - HC Municipal Constanta 25-27 (10-12)

Asa cum isi propusese inaintea plecarii in Franta, formatia constanteana HC Municipal Constanta nu s-a facut de ras in confruntarea cu US Dunkerque DK, din mansa retur a semifinalelor "Challenge Cup" la handbal masculin. Ba mai mult, Baiceanu si compania au fost foarte aproape de o calificare de senzatie pentru handbalul romanesc. Desi era greu de remontat handicapul celor sase goluri din tur (scor 18-24), gruparea dobrogeana si-a jucat sansele pana la capat si putin i-a lipsit sa produca surpriza. Ea a facut un meci foarte bun, incheiat cu victoria la doua goluri 27-25, dupa ce inainte cu noua minute de final avea un avans de cinci goluri. Nemaiavand ce pierde, gruparea constanteana a mizat foarte mult pe cartea atacului. Antrenorul Aihan Omer a riscat acest lucru constient ca sansele minime pe care HC Municipal le are pentru calificare sunt legate de o victorie chiar si la sase goluri, numai daca reuseste sa inscrie de cel putin 25 de ori in poarta adversa. Lucru care i-a iesit, gratie si zilei de exceptie pe care a avut-o interul Florin Nicolae, golgheterul partidei, cu zece reusite. Elanul ofensiv al dobrogenilor a fost completat cu o aparare bine coordonata de portarul Ionut Stanescu. Goal-keeper-ul nostru a avut o evolutie senzationala, eclipsandu-l in acest meci pe omologul sau Dragan Mladenovic, care in partida tur a avut nu mai putin de 20 de interventii reusite. Chiar daca, in duelul direct dintre cei doi, Stanescu nu a reusit sa depaseasca "recordul" de la Constanta al lui Mladenovic, el a scos 18 "mingi de gol", interventiile sale dand mare incredere colegilor sai. Poate ca daca Baiceanu nu parasea terenul accidentat, Giotoiu nu era eliminat cu cartonasul rosu cu un minut inainte de pauza sau daca cei patru "mohicani" transferati de la Fibrexnylon Savinesti (Paraianu, Tucanu, Timofte si Tase) aveau si ei drept de joc, HC Municipal ii putea elimina pe francezi. Indiscutabil, aici trebuie luate in calcul atat sansa, cat si maturitatea in joc a echipei noastre. Daca tinerii jucatori constanteni nu ar fi cazut psihic pe finalul partidei tur si ar fi acceptat infrangerea, curajos, limitand proportiile scorului, acum poate ca la Constanta s-ar fi vorbit de finala unei competitii europene. Timp pentru acest lucru ar mai fi si la anul si peste doi, trei sau patru ani, insa oportunitatea ivita acum trebuia speculata. Meciul de la Dunkerque a fost dominat in mare parte de echipa noastra. In debutul primei reprize au fost cateva rasturnari de scor, insa, incepand cu partea a doua a celui dintai act, HC Municipal a preluat definitiv ostilitatile. Stavrositu (2) a marcat primul gol al partidei. Francezii au revenit, punctand de doua ori prin Prudius si ducand scorul la 2-1 (5). Ei s-au aflat la carma pana in minutul 16, cand la scorul de 4-4, Sania a inscris golul desprinderii definitive a "municipalilor" (scor 4-5). Saulescu, L. Toma si Fl. Nicolae au majorat diferenta la patru goluri (4-8, in minutul 20), echipa noastra reusind sa o mentina pret de cinci minute. US Dunkerque a trecut repede peste soc, apropiindu-se la doua "lungimi de unda", diferenta consemnata si la pauza (scor 10-12). Constantenii au revenit de la cabine hotarati sa-si refaca avantajul. Baiceanu si Fl. Nicolae au punctat pentru 10-13, respectiv 10-14. Pret de cateva minute francezii au fost condusi la patru goluri, insa au revenit din nou, apropiindu-se la un punct, 15-16 (40). Fl. Nicolae, L. Toma, Saulescu si din nou L. Toma au dus scorul la 15-20 (42). Cele cinci goluri avans ale HC Municipal i-au speriat pe francezi, mai ales ca diferenta s-a mentinut pana in minutul 51, cand jucatorii nostri conduceau cu 19-24. Din acel moment, daca echipa noastra mai marca inca un gol si-si mentinea avansul de sase goluri pana la final, era calificata in ultimul act al intrecerii. Constantenii au parut coplesiti de posibilitatea ivita si s-au pierdut cu firea. Au ratat cateva ocazii, iar adversarii atat au asteptat, apropiindu-se la un gol 24-25 (57) astfel ca in final s-a consemnat o victorie la doar doua puncte, scor 25-27. US Dunkerque DK: Mladenovic (5 interventii), Katschnig (doua interventii) - portari; Lamon (1), Fruchart (3), Gruselle (3), Prudius (6), Vermersch (3), Oskarsson (3), Ben Aziza (2), Grocaut (3), Djordjevic (1). HC Municipal: Stanescu (18 interventii), M. Popescu - portari; Saulescu (3), Buricea (3), Fl. Nicolae (10), Baiceanu (3), Stavrositu (3), L. Toma (4), Sania (1).