17:28 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Aur la 100 m spate pentru Razvan Florea

02 Apr, 2004 00:00 646 Marime text
In prima zi a Campionatelor Nationale de natatie open in bazin acoperit (50 m), de la Pitesti, inotatorul constantean Razvan Florea (CS Farul) a castigat medalia de aur in proba de 100 m spate. "Delfinul" farist, un specialist al acestei probe, a terminat cursa cu timpul de 56 secunde. Rezultatul este cel mai bun obtinut de el pe teritoriul Romaniei, doar in intrecerile internationale inotatorul batandu-si propriul record. Lucru imbucurator pentru Olimpiada de la Atena este faptul ca, la Pitesti, Florea participa imediat dupa o perioada de pregatire montana extrem de solicitanta. Ceilalti inotatori constanteni prezenti la acest concurs au avut o evolutie modesta in prima zi, necalificandu-se in finala. Florin Nicola a ratat ultimul act de la 50 m fluture, clasandu-se pe locul 10. Alexandru Banescu a fost descalificat in proba de 100 m bras. El a avut un rezultat foarte bun, dar a fost penalizat de arbitri pentru ca a miscat umerii la start. De asemenea, Roxana Purcelea s-a clasat abia a 12-a. Ieri, in a doua zi a intrecerii, toti cei patru sportivi constanteni au avut o evolutie foarte buna, calificandu-se pentru finalele probelor la care au concurat (Florea la 200 m mixt, Purcelea la 50 m liber, Banescu la 50 m bras si Nicola la 100 m fluture), finale ce au avut loc aseara.