23:08 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Avans de sase puncte

15 Apr, 2004 00:00 1058 Marime text

RC Farul Constanta - Bucovina Eldoforest Suceava 39-17 (17-6)

Rugbistii de la RC Farul Constanta au invins ieri pe Bucovina Eldoforest Suceava si si-au consolidat pozitia a patra a clasamentului Diviziei Nationale, distantandu-se la sase puncte de urmatoarea clasata. Partida, ce a facut parte din cadrul etapei a 12-a, a fost castigata clar de gruparea dobrogeana cu 39-17 (17-6). Aceasta a avut ceva emotii in debutul jocului, cand oaspetii au condus cu 3-0 si 6-3. "Marinarii" si-au revenit si pana la pauza au marcat 17 puncte fara sa primeasca vreunul. Repriza secunda le-a apartinut in totalitate. Pentru RC Farul au marcat: Pllotschi (doua eseuri), Curea, Baraulea, Chelaru (cate un eseu) si Bezuscu (o lovitura de pedeapsa, un dropgol si patru transformari). Din minutul 59, RC Farul a evoluat in inferioritate numerica, prin eliminarea lui Carpo. Celelalte rezultate: Steaua Bucuresti - Poli Agro Iasi 79-6, Rulmentul Barlad - Dinamo Bucuresti 15-28, Universitatea Cluj-Napoca - Stiinta Petrosani 34-13. Partida Contor Zenner Arad - Minerul Lupeni s-a incheiat dupa redactarea acestui material. Clasament: 1 Steaua (36p); 2 Dinamo (33p); 3 Universitatea (31p); 4 Farul (28p); 5 Stiinta (22p); 6 Rulmentul (20p); 7. Contor Zenner (19p); 8. Bucovina (18p); 9. Minerul (17p); 10. Poli Agro Iasi (12p).