08:53 03 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis Cernavodă Gemenii Țiripan, Ionuț și Andrei, au devenit campioni naționali (GALERIE FOTO + DOCUMENT)

05 Jun, 2024 10:15 1222 Marime text

Noi medalii strălucitoare pentru atleții de la Axiopolis Cernavodă pregătiți de Vicențiu Culea.

La Campionatul Național, categoria de vârstă Under-14, de la București, frații gemeni Țiripan, Ionuț și Andrei, au cucerit medalia de aur, primul la aruncarea discului (32,06 m), celălalt la aruncarea ciocanului (36,03 m).

În plus, Ionuț Țiripan a obținut și argintul, devenind vicecampion al României, la aruncarea ciocanului (32,36 m).

De asemenea, alți doi reprezentanți ai clubului din Cernavodă, Mario Apipie și Sofia Moldovanu, s-au clasat în imediata vecinătate a podiumului, pe locul patru, la aruncarea ciocanului (25,64 m), respectiv la aruncarea discului (23,80 m).

De ziua copilului, am primit eu un cadou!

Frații Tiripan Ionuț și Andrei (gemeni) , au obținut titlurile de campioni national la aruncarea discului, respectiv ciocan, la finala Campionatului Național de Atletism rezervată sportivilor de 14 ani.

Moldovanu Sofia și Apipie Mario au fost foarte aproape de podium, la această competiție de nivel național.

Moldovanu Sofia s-a clasat pe locul 4 la aruncarea discului, iar Apipie Mario s-a clasat pe locul 4 la aruncarea ciocanului.

Felicitări, copii, pentru munca depusa și perseverența de care dați dovadă!, a menționat Vicențiu Culea.

Sursa foto: Facebook (Vicențiu Culea)