19:49 29 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Final interzis cardiacilor în meciul CSM Constanța - Rapid București. „O inspirație de zile mari!“ (GALERIE FOTO)

30 Mar, 2023 09:55 1567 Marime text

Echipa masculină de baschet CSM Constanța a disputat un nou meci în grupa 1-10 a Ligii Naționale.

După două deplasări dificile, jucătorii antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian au jucat în fața propriilor suporteri, contra Rapid București, echipă pe care o învinseseră în sferturile de finală ale Cupei României.

Iar acum a fost din nou victorie pentru Gladiatorii din Tomis, care s-au impus la capătul unei partide interzise cardiacilor, scor 79-78 (33-32), obținând astfel a patra victorie în grupa 1-10.

Pe sferturi, meciul Constanța - Rapid a evoluat astfel: 16-17, 17-15, 21-22, 25-24.

Pentru gazde au evoluat: Johnson 26p (6 recuperări, 6 pase decisive), Ivanauskas 17p (6 recuperări), Cebasek 16p (6 recuperări, 7 pase decisive), Lazăr 10p (4 recuperări), Corpodean 6p, Mockevicius 4p (7 recuperări), Mâinea și Oprean.

Victorie pentru CSM Constanța, după un final senzațional în meciul cu Rapid București!

Baschetbaliștii antrenați de Alexandru Olteanu și Valentin Boian s-au impus cu 79-78 (33-32), la capătul a patru sferturi echilibrate, și o inspirație de zile mari în ultimul minut de joc.

Ivanauskas ne-a ținut în meci, iar Nate Johnson a egalat, cu 8 secunde înainte de final, 78-78, transformând apoi o aruncare liberă care avea să pecetluiască cea de-a 4-a victorie pentru CSM Constanța în Grupa 1-10 a Ligii Naționale.

Fără Čižauskas și Rhodes, accidentați, CSM Constanța a obținut o victorie mare în fața Rapidului.

Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Mulțumim, publicului minunat de la Sala Sporturilor! Urmează, Sâmbătă, 1 Aprilie, o deplasare pe terenul campioanei U-BT Cluj-Napoca. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)