02:46 27 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Box Ionela Dorina Șoacăț, de la CSM Constanța, medalie de bronz la Naționale

21 Sep, 2024 09:22 535 Marime text
Ionela Dorina Șoacăț. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Box)

S-au desfășurat semifinalele junioarelor la Campionatul Național de box feminin, de la Constanța, întecere găzduită de Sala Tomis (strada Flămânda).
.
La categoria 54 kg, Ionela Dorina Șoacăț (CSM Constanța) a întâlnit-o pe Clarisa Scurt, de la Crișul Oradea, bihoreanca obținând victoria prin abandon în repriza a doua, după un meci în care experiența superioară și-a spus cuvântul.

Ionela Dorina Șoacăț este o pugilistă aflată la început de drum și această medalie de bronz îi dă încredere pentru viitoarele competiții, este mesajul CSM Constanța.

În sferturi, sportiva de pe litoral nu i-a lăsat nicio șansă adversarei, Maria Florina Puiulescu, de la Corvinul Hunedoara, pe care a învins-o la puncte cu 5-0, după un meci pe care l-a dominat în totalitate.

Finalele sunt programate duminică, 22 septembrie 2024, de la ora 11.00, când va boxa, la tineret, și cvadrupla campioană europeană, Amalia Niță (CSM Constanța), în meciul pentru titlu la categoria 75 kg, cu Andreea Dumitru, de la CSM Pitești.

La CSM Constanța, pugilistele sunt pregătite de antrenorii Mihai Constantin și Ionuț Bodilcu.