03:14 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionii Romaniei?

12 Mar, 2004 00:00 706 Marime text

HC Municipal Constanta - Dinamo Romconstruct Bucuresti

Handbalistii de la HC Municipal Constanta au depasit, miercuri seara, la pas marea favorita la castigarea titlului de campioana din acest an, Dinamo Romconstruct Bucuresti, lidera clasamentului. Jucatorii pregatiti de Aihan Omer si Eden Hairi au avut o evolutie de-a dreptul senzationala, practicand un joc dus pana la limitele maximale ale perfectiunii, impunandu-se la final cu 32-23 (17-11). Cu Paraianu, Tucanu si Timofte (campioni doi ani consecutiv cu Fibrex Savinesti) integrati perfect in angrenajul constantean, cu un portar, Stanescu, cu reflexe paranormale, cu Stavrositu in verva, cu Buricea artagos in aparare, cu Florin Nicolae, tunarul de dincolo de 9 m, si cu Laurentiu Toma, iute, harnic si precis, HC Municipal le-a dat o lectie de handbal celor care se instalasera confortabil in fotoliul de lider al clasamentului. Partida a inceput destul de echilibrat, lasand impresia ca fiecare gol marcat de o echipa poate conta enorm. Constantenii au condus ostilitatile inca din debut. Bucurestenii au egalat la 3-3 si au preluat pentru singura data conducerea la 3-4. Jocul excelent din aparare, cel de pe faza a doua si cel din atac pozitional au marit avantajul HC Municipal cu fiecare minut care se scurgea pana la pauza, astfel ca prima parte s-a incheiat la o diferenta de sase goluri (17-11). Chiar daca Dinamo a inceput repriza secunda mai motivata decat in prima, aparandu-se extrem de agresiv, echipa noastra si-a mentinut ritmul, nepermitandu-le bucurestenilor sa se apropie la mai mult de patru goluri (20-16 si 21-17). Finalul i-a gasit triumfatori la un avantaj de noua reusite (32-23), ba chiar, pentru a rasuci si mai mult cutitul in rana liderului, pe final si-au permis sa puncteze din faze spectaculoase. Gustate din plin de cei 2.000 de spectatori care i-au incurajat si aplaudat permanent. O victorie la un asemenea scor are rolul de a le da jucatorilor nostri incredere in fortele proprii in privinta castigarii campionatului, dar si a importantului meci cu US Dunkerque, din semifinalele "Challenge Cup", de duminica, mai ales ca Dinamo a eliminat din sferturile Cupei EHF pe germanii de la HSG Nordhorn. Atentia si concentrarea trebuie insa sa fie cuvintele de ordine la echipa constanteana, iar succesul de miercuri sa fie completat cu o evolutie din nou foarte buna si un rezultat pe masura. HC Municipal: Baiceanu (9), Stavrositu (7), L. Toma (6), Fl. Nicolae (4), Tucanu (3), Timofte (2), Buricea (1). Dinamo: Purcarea (5), Cojocea (4), G. Nicolae (3), Fortuneanu (3), B. Voica (3), A. Petrea (2), Mocanu (2), E. Voica (1). Clasament: 1 Dinamo Bucuresti (19 p); 2. HCM Constanta (16 p); 3. HCM Piatra Neamt (15 p); 4. Uztel Ploiesti (13 p); 5. Steaua Bucuresti (10 p); 6. HC Minaur Baia Mare (9 p); 7. HC Lignitul Targu Jiu (6 p); 8. Armatura "U" Agronomia Cluj (2 p).