12:25 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionii s-au impus in derby-ul judetului

07 Mar, 2005 00:00 535 Marime text

Partida a fost presarata cu doua eliminari (Stavrositu si Buricea), dar si cu "dialogul amical" dintre antrenorii celor doua formatii

Declarata un adevarat derby al orgoliilor, intalnirea de handbal masculin dintre H.C.M Constanta si C.S.M Medgidia a oferit celor aproximativ 1000 de spectatori prezenti in Sala Sporturilor, un adevarat regal handbalistic. Partida dintre cele doua echipe ale judetului a fost presarata cu de toate, goluri spectaculoase, parade de exceptie, eliminari ce au dus la momente tensionate, toate acestea contribuind la spectacolul oferit suporterilor celor doua echipe. Cunoscand infocata galerie constanteana, care este de multe ori jucatorul in plus al echipei lui Aihan Omer, aproximativ 200 de suporteri ai echipei oaspete au dorit sa vina la Constanta, pentru a fi alaturi de favoritii lor. Intalnirea a inceput destul de echilibrat, echipa antrenata de Ion Craciun dovedind ca a venit la Constanta dornica de a-si vinde scump pielea. Handbalistii din Medgidia au reusit pana in minutul 16 al partidei sa se "agate" de campioni, scorul de 6-6 inregistrat in acel moment fiind unul cat se poate de just dupa aspectul jocului. Din acel moment insa, experienta unor jucatori precum Eremia Paraianu, Alexandr Adzic, Marius Stavrositu sau Laurentiu Toma, a inceput sa faca diferenta si H.C.M-ul s-a distantat incet, dar sigur pe tabela, terminand prima parte a intalnirii cu un avantaj de cinci goluri, scor 14-9. Chiar daca se parea ca de aici incolo vom asista la un adevarat recital dat de campioni, nu a fost deloc asa. Impulsionati de fostul tehnician al H.C.M-ului, Ion Craciun, Enis Murtaza & compania au inceput sa puna din ce in mai multe probleme campionilor si sa se apropie in minutul 40, la doar doua goluri. Cu Alexandr Adzic in mare forma, autor a opt goluri in aceasta partida, H.C.M a reusit insa sa se distanteze decisiv pe tabela de marcaj, conducand in minutul 57 cu sase goluri, 26-20. Nervozitatea ultimelor minute a facut ca Stavrositu si Buricea sa primeasca cea de-a treia eliminare si implicit, cartonasul rosu. Mai mult decat atat, arbitrii l-au eliminat si pe Denis Ali, astfel ca echipa lui Aihan Omer a evoluat in ultimele doua minute de joc in doar trei jucatori de camp. Chiar si asa, C.S.M Medgidia nu s-a putut apropia amenintator pe tabela, trebuind sa se recunoasca invinsi, scor 27- 23 pentru H.C.M Constanta. Cei mai buni jucatori ai partidei au fost : Alexandr Adzic (8 goluri), Marius Stavrositu (7), Eremia Paraianu (5), de la H.C.M, iar de la C.S.M Medgidia, Enis Murtaza a perforat de opt ori poarta adversa. La obisnuita conferinta de dupa meci, cei doi antrenori au declarat urmatoarele: "Mi-a fost foarte greu sa revin in aceasta sala, dupa ce aici am petrecut foarte multi ani ca antrenor si practic, eu am fost cel care a construit actuala echipa a H.C.M-ului. Cei din conducerea clubului m-au dat afara pe usa din dos, iar meritele mele au fost date uitarii. Sunt capabil sa formez o echipa competitiva in orice loc din tara asta daca sunt lasat in pace si am un anumit sprijin material pentru jucatori. Cred ca acest lucru l-am demonstrat cu prisosinta la Medgidia, unde am reusit intr-un interval foarte scurt de timp sa formez o echipa buna a campionatului. In ce priveste partida de astazi, consider ca arbitrajul ne-a fost potrivnic, avand o contributie importanta in stabilirea rezultatului final", a declarat antrenorul Ion Craciun. In replica, tehnicianul campionilor, Aihan Omer, a tinut sa raspunda atacurilor omologului sau, afirmand usor ironic: " Am condus clar aceasta partida. In momentul in care am avut un avantaj de sase goluri, am inceput sa folosesc jucatorii de rezerva pentru ca "am primit semnale", sa nu ii batem chiar asa de rau. In ce priveste desfasurarea corecta a partidei, meritam fara indoiala victoria si sunt bucuros ca am obtinut-o, menajand o parte dintre titulari. Ne asteapta o partida deosebit de dificila la Bucuresti cu Dinamo si victoria in acea partida a devenit principalul nostru obiectiv din acest moment". Tot la sfarsitul saptamanii trecute, s-a desfasurat o noua runda din cadrul Diviziei A de handbal masculin in care s-au intalnit H.C.M II si Petrolul Telejean Lukoil Ploiesti. Victoria a revenit constantenilor care s-au impus categoric cu scorul de 37-23 (22-1), la capatul unei partide pe care au controlat-o in totalitate. Cel mai bun jucator al celor de pe litoral a fost Saulescu (10 goluri), secondat de de Nemenco, cu opt reusite.