05:26 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Catalina Ponor, doua locuri doi la "Internationalele" Frantei

16 Mar, 2004 00:00 622 Marime text
Gimnasta Catalina Ponor (CSS1-Farul Constanta) a ocupat de doua ori treapta a doua a clasamentului la Campionatele Internationale ale Frantei la gimnastica artistica, intrecere ce conteaza pentru Cupa Mondiala si care s-a desfasurat in week-end-ul trecut la Palatul Sporturilor din Lyon. Ponor s-a clasat pe pozitia secunda in concursurile de barna si sol. La barna ea a obtinut nota 9,175, fiind devansata doar de Ludmila Ejova (Rusia), notata cu 9,400. Podiumul a fost completat de Soraya Chaouch (Franta), notata cu 8,975. In concursul de sol, unde a obtinut nota 9,625, gimnasta constanteana a fost intrecuta de brazilianca Daiane Dos Santos (9,650), pe pozitia a treia situandu-se cubaneza Leyanet Gonzales Calero (9,425). Tot la Lyon, o alta reprezentanta a Romaniei, Floarea Leonida, a ocupat locul al treilea la paralele inegale (9,050). La masculin, Marius Urzica a castigat concursul de cal cu manere (9,825), in aceeasi proba Ioan Suciu (9,750) situandu-se pe locul trei. De asemenea, la sarituri, Marian Dragulescu s-a clasat al doilea (9,706).