02:13 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constanta fara de constanta

06 Nov, 2006 00:00 639 Marime text

HCM-Banik Karvina, 29-29 (14-17)

Doar 1000 de spectatori au ocupat ieri tribunele Salii Sporturilor pentru a urmari ultimul meci de pe teren propriu al echipei HCM in cadrul grupei E a Ligii Campionilor, contra cehilor de la Banik Karvina. Cei care au ramas acasa au ce regreta, deoarece, in ciuda faptului ca elevii lui Lucian Rasnita nu au "scos" decat o remiza, meciul a fost unul frumos si, in primul rand, dramatic. Constantenii isi jucau una dintre ultimele carti pentru calificarea in optimile prodigioasei competitii si au intrat pe teren motivati, dar fara luciditate. Acest lucru s-a vazut foarte bine in prima repriza, atunci cand dupa ce au condus cu 2-0 si 3-2, s-au vazut egalati, depasiti si chiar surclasati de o echipa a Karvinei dornica sa arate ca prezenta sa in Champions League nu se reduce la 0 puncte si un loc patru. Daca in minutul 13 scorul era inca egal, 6-6, treptat, oaspetii s-au desprins la 10-6 (min. 17), 11-6 (min. 18) si, cea mai mare diferenta, 16-10 (min. 26). Treziti cu greu din acest soc, handbalistii de pe litoral au avut o zvacnire de orgoliu si au redus totusi din diferenta pe finalul primului mitan, intrand la cabine cu un handicap de numai trei goluri, 14-17. Se pare ca pauza (sau mai degraba Rasnita) a fost un sfetnic bun pentru HCM, care a intrat pe teren in repriza secunda hotarata sa remonteze handicapul. Si, pe masura ce timpul trecea, acest lucru s-a infaptuit. Dupa 19-21 si 20-21 in minutul 42, tabela a aratat in sfarsit scor egal, 21-21 (min. 43). Fiind o echipa de moral, HCM a profitat de momentul bun si a preluat chiar conducerea in minutul 45 (22-21). Nu a fost insa de ajuns ca meciul sa se relanseze. Lipsa de constanta in joc a actualului HCM s-a vazut acum cel mai bine. Parca sleiti de puteri, constantenii s-au retras din nou, permitandu-le oaspetilor sa controleze din nou jocul. Si acestia nu s-au lasat invitati de doua ori, punctand de cinci ori in cinci minute, fara a primi vreo replica. Astfel, scorul devenea in minutul 50, 26-22 pentru Karvina si situatia era critica. A urmat insa un nou "puseu" al baietilor de la HCM, mustruluiti serios de pe banca tehnica de Lucian Rasnita. Ai nostri s-au apropiat din nou la un gol, iar intre minutele 54 si 57 au facut ca tabele sa arate 28-26 pentru ei. Nici diferenta de doua goluri nu a fost insa hotaratoare, caci a urmat un nou moment de cadere, iar cehii au egalat, 28-28 in minutul 59. Finalul a fost incandescent, gazdele marcand pentru 29-28 cu 30 de secunde inainte de final, dar fiind incapabile sa apere acest rezultat, au fost egalate cand mai erau 10 secunde din meci. Ironia matematicii face ca nici dupa acest rezultat, HCM sa nu piarda complet sansele de calificare in optimi. Conditia ca Gudme sa piarda la Karvina ramane in continuare in "picioare", insa acum suntem siguri de locul nostru in Cupa Cupelor. Ivan Smigic a fost cel mai bun marcator al constantenilor, cu noua reusite, fiind urmat de Laurentiu Toma (cu cinci, el jucand accidentat) si Milutin Dragicevic (cu patru). In declaratia de la final, Lucian Rasnita a pus jocul fluctuant al HCM-ului pe seama faptului ca echipa este in formare si a cerut rabdare pentru a o reconstrui. Acest lucru a fost subliniat si de Marius Stavrositu, care a marcat sambata doar de trei ori. Saptamana viitoare, HCM se deplaseaza in Germania pentru ultimul sau joc din grupele Ligii Campionilor, cu THW Kiel.