10:21 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis a invins in ultimul meci al anului pe teren propriu

18 Dec, 2006 00:00 494 Marime text

# Desi urmarit de putini spectatori, duelul dintre cele doua formatii a fost unul foarte interesant, constantencele luptand pentru a lasa o impresie buna la ultimul lor joc din an pe teren propriu, dar si pentru cele doua puncte absolut necesare in atingerea obiectivelor pe acest sezon

Echipa Tomisului va avea parte de un program greu pe acest final de an, insa toate cele trei partide sunt importante. Prima dintre ele s-a consumat deja, insa vor mai urma doua, cu HCM Roman si, cea mai dificila, cu Oltchim Ramnicu Valcea, in deplasare.Sala Sporturilor a gazduit ieri, incepand cu orele 10.00, partida de handbal dintre echipele CS Tomis si Otelul Galati, contand pentru etapa a XII-a a Ligii Nationale feminine. Desi urmarit de putini spectatori, duelul dintre cele doua formatii a fost unul foarte interesant, constantencele luptand pentru a lasa o impresie buna la ultimul lor joc din an pe teren propriu, dar si pentru cele doua puncte absolut necesare in atingerea obiectivelor pe acest sezon. De cealalta parte, am putut vedea si o formatie a Galatiului foarte motivata, care a fost aproape de un rezultat pozitiv la Constanta. Prima repriza s-a incheiat sub semnul echilibrului, scor 11-11. Si in partea a doua, balanta nu s-a inclinat catre nicio parte, cele doua formatii mergand "cap la cap" pana in minutul 44, cand scorul era 19-19. Au urmat apoi 16 minute de foc la poarta moldovencelor, un forcing fantastic al elevelor lui Dumitru Musi, care au inscris de sapte ori si au primit doar un singur gol. Scorul final, 26-20, a reflectat asadar numai ultima parte a jocului, insa cel mai important este ca handbalistele de pe litoral au obtinut victoria si cele doua puncte. Printre cele mai bune jucatoare ale CS Tomis s-au numarat fara doar si poate si cele doua "portarite", Doina Avram si Alexandra Cazacu, ambele avand evolutii de exceptie, in perioade diferite ale partidei. Principalele marcatoare ale echipei lui Musi au fost Diana Drutu (noua goluri), Andreea Dospin (sase), Cristina Strungaru (patru) si Mihaela Paraianu (trei). De cealalta parte, galatencele au replicat prin Raluca Timaru (sapte goluri) si Mirela Toma, care a inscris patru goluri, toate din lovituri de la sapte metri. Arbitrii bucuresteni Iliescu/Manea au condus bine partida, dictand de-a lungul acesteia cinci eliminari de cate doua minute pentru Otelul Galati si doua pentru CS Tomis. La finalul partidei, antrenorul secund al constantencelor, Ion Puscasu, s-a declarat multumit de prestatia propriilor jucatoare si a tinut la randul sau sa laude prestatia portarilor Avram si Cazacu. "A fost o partida de calitate, disputata intr-un ritm bun, care a stat sub semnul echilibrului pana la jumatatea reprizei secunde. Nu pot sa nu remarc prestatia celor doua portarite ale noastre, Doina Avram si Alexandra Cazacu, prima aparand foarte bine in primele 15 minute de joc, iar cea de-a doua, pe finalul intalnirii", a declarat Ion Puscasu. Ultima etapa a turului este programata joi, 17 decembrie, iar CS Tomis se va deplasa la Roman, pentru meciul cu HCM din localitate. Intalnirea va incepe la orele 17.00 si va fi arbitrata de brigada bucuresteana Dinu/Din. Dupa cum se stie, acesta nu va fi ultimul meci al Tomisului in acest an, deoarece constantencele mai au programata si o partida in devans, contand pentru prima etapa a returului, impotriva celor de la Oltchim Ramnicu Valcea, in deplasare.