06:28 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis acuza arbitrajul

05 Sep, 2007 00:00 1324 Marime text

Brigada maramureseana Marta/Hendrea a avut "grija" ca elevele lui Dumitru Musi sa nu le deranjeze prea tare pe campioane

Ieri, la o ora total nepotrivita pentru un meci de handbal, 11.00, s-au intalnit, la Sala Sporturilor, echipele CS Tomis si Oltchim Ramnicu Valcea, campioana en titre. Desi era si marti, si devreme, in tribune au luat loc destui spectatori (nu cu mult mai putini decat la meciul dintre HCM si Sasja), care au venit sa incurajeze formatia locala. Si nu au avut ce regreta, pentru ca spectacolul sportiv a fost la inaltime, mai ales din cauza replicii curajoase pe care constantencele au dat-o valcencelor, in fapt, echipa nationala a Romaniei. Pana pe la jumatatea primei reprize, Tomis conducea deja cu trei goluri diferenta, 11-8, insa aici s-a produs ceva ce nu ar trebui sa se mai repete, mai ales pentru o echipa cu asemenea pretentii cum este Oltchim. Arbitrii maramureseni Marta si Hendrea au inceput sa fluiere numai in favoarea formatiei vizitatoare, care a incheiat repriza in avantaj, 14-11. In a doua parte, a mai existat un astfel de moment, cand constantencele s-au apropiat de la 14-21, la 18-21. Simtind pericolul pentru oltence, cei doi arbitri s-au simtit obligati sa ia "masuri", eliminand o jucatoare a Tomisului, dar si pe antrenorul Dumitru Musi, suparat pe buna dreptate. Scor final, 31-26 pentru Oltchim, dar situatia putea fi cu totul alta, in conditiile unui arbitraj impartial. Bineinteles ca reactiile constantenilor nu au intarziat sa apara, Musi fiind cel mai vehement: "Chiar daca rezultatul nu ne-a fost favorabil, nu pot sa nu ma declar multumit pentru modul in care jucatoarele mele s-au angajat la lupta, pentru faptul ca nu au refuzat jocul si au incercat sa il descurce. Din pacate, atunci cand reusisem sa ne distantam la trei goluri si sa fim superiori, au intervenit cei doi domni arbitri care ne-au demonstrat ca regulamentul se interpreteaza de fiecare data in favoarea celor puternici. Este adevarat ca si noi am facut greseli, dar pot spune ca Oltchimul era de batut azi. Diana (n.r. Drutu) nu reuseste sa isi puna in valoare pregatirea buna pe care a facut-o atat la echipa de club cat si la lotul national. Se complica de fiecare data, in loc sa rezolve fazele cat mai simplu pentru ca fizicul ar ajuta-o", a spus Dumitru Musi. Tot nemultumit de arbitraj s-a declarat si presedintele Gheorghe Slabu: "Fetele au facut azi un joc excelent, dar arbitrajul ne-a impiedicat sa scoatem un rezultat bun. Daca echipa ar juca la fel si in continuare, vom realiza fara probleme obiectivul, locurile 3-5". In schimb, se pare ca Gheorghe Tadici a vazut cu totul alt meci, din moment ce din punctul sau de vedere, arbitrajul a fost unul foarte bun. "Diferenta de valoare si-a spus cuvantul, desi noua ne-au lipsit unele jucatoare de baza. Ne-am atins scopul, pentru ca ne interesa victoria, indiferent de scor. Arbitrajul nu a influentat scorul final, a fost in linia regulamentului. E important ce se intampla in minutul 60, nu in minutul unu, nu conteaza ca am fost condusi cu 11-8, ci scorul final", a declarat antrenorul echipei nationale si al celor de la Oltchim.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}