08:28 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis asteapta inceputul sezonului

28 Aug, 2007 00:00 1075 Marime text

In ultimul test al vacantei, elevele lui Dumitru Musi s-au clasat pe locul doi la Cupa Varna 2007, insa nu au pierdut niciun meci

Constantencele se afla pe ultima suta de metri a pregatirilor, inaintea debutului in sezonul 2007/2008. Ambitiile lor sunt mari de aceasta data, urmarindu-se o clasare mult mai buna in campionat, precum si o noua participare in cupele europene. Echipele dobrogene de handbal, atat masculine cat si feminine, mai au foarte putin timp pana la startul intrecerii interne. Daca baietii de la HCM si CSM Medgidia vor incepe pe 16 septembrie, fetele de la CS Tomis, antrenate de Dumitru Musi, vor debuta la sfarsitul acestei saptamani, in deplasare, la HCM Roman. Moldovencele au fost vecine de clasament cu "tomitanele", in editia trecuta de campionat, incheind pe locul sapte, spre deosebire de CS Tomis, care s-a clasat pe sase. Diferenta de puncte a fost insa destul de mare (33 Tomis, fata de 25, HCM Roman), astfel incat, teoretic, constantencele au prima sansa in jocul din weekend. Ultimul turneu de pregatire pentru echipa lui Dumitru Musi a avut loc la finele saptamanii trecute, in orasul bulgaresc Varna. Alaturi de CS Tomis, au mai participat inca trei formatii - ABU Baku, din Azerbaidjan, HC Uskudar, din Turcia, precum si gazdele competitiei, Lokomotiv Varna. Desi nu a pierdut niciun meci, formatia constanteana a ocupat la final locul doi, fiind depasita de cea din Azerbaidjan, doar la golaveraj. In meciul direct, CS Tomis a remizat cu ABU Baku, scor 32 - 32, iar in celelalte doua partide, romancele au invins cu 26 - 24 pe Lokomotiv Varna si cu 40 - 28, pe HC Uskudar. Clasamentul final a aratat astfel: 1.ABU Baku, 5 puncte (32 - 27 cu HC Uskudar, 34 - 25 cu Lokomotiv); 2.Tomis Constanta, 5 puncte; 3.Lokomotiv Varna, 2 puncte (37 - 34 cu HC Uskudar); 4.HC Uskudar, 0 puncte. De asemenea, jucatoarea Tomisului, Alexandra Cazacu, a fost declarata cel mai bun portar al turneului. A fost ultimul test al acestei vacante, pentru elevele lui Dumitru Musi, care a avut ocazia sa testeze cu aceasta ocazie, mai multe jucatoare si sa incerce diverse tactici de joc. Ambitiile clubului de pe litoral in acest sezon sunt mult mai mari decat in precedentul, dorindu-se o clasare pe podium si, implicit, un loc intr-o cupa europeana. Debutul de sezon nu va fi insa unul usor, caci dupa deplasarea la Roman, la numai trei zile, pe 4 septembrie, constantencele vor juca pe teren propriu in fata celei mai titrate echipe romanesti a momentului, Oltchim Ramnicu Valcea, campioana nationala en titre. Oltencele sunt, de altfel, si detinatoarele Cupei Cupelor, trofeu castigat tot in sezonul trecut, in fata norvegiencelor de la Byasen HB Elite Trondheim. Va fi, de asemenea, si un nou duel intre antrenorii echipei nationale a Romaniei, Gheorghe Tadici (principal) si Dumitru Musi (secund). Insa, pana atunci, echipa de pe litoral trebuie sa inceapa cu dreptul, in deplasarea de la Roman, de duminica, cu incepere de la orele 11.00.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}