19:05 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Sabrina Voinea luptă pentru medalia de aur în două finale, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini

03 May, 2024 10:42 1456 Marime text

Echipa României s-a clasat pe locul al patrulea, joi (n.r. – 2mai 2024) , în calificările Campionatelor Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia), în timp ce Sabrina Maneca Voinea de la CSM Constanța a ocupat locul al patrulea la individual compus.

„Prestații remarcabile pentru Sabrina (antrenată de mama ei, Camelia Voinea), care confirmă valoarea gimnastei noastre”, transmite CSM Constanța Gimnastică pe Facebook.

Lotul României compus din Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă a totalizat 158,798 puncte, fiind devansată de Italia, 165,296 puncte, Marea Britanie, 161,430 puncte şi Franţa, 159,130 puncte.

Finala pe echipe va avea loc duminică.

La individual compus, medalia de aur a fost obţinută de italianca Manila Esposito, cu 55,432 puncte, argintul a revenit compatrioatei sale Alice D'Amato, cu 54,831 puncte, în timp ce bronzul a fost adjudecat de britanica Alice Kinsella, cu 53,599 puncte.

Sabrina Maneca Voinea a ocupat locul al patrulea, cu 52,700 puncte.
Sabrina s-a calificat în două finale: la bârnă cu a doua notă (14,100) şi la sol cu cea mai mare notă (13,700) și sportiva de la CSM Constanța va lupta sâmbătă pentru medaliile europene.

Alte două românce au reuşit să intre în finale: Ana Maria Bărbosu s-a calificat la sărituri cu a patra medie, 13,633 puncte, iar Lilia Cosman s-a calificat în finala de la bârnă cu a şasea notă (13,266).

„Hai România! Hai Constanța!”, este mesajul CSM Constanța.