15:36 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Șahistul Henry Tudor, medaliat cu bronz la Campionatul European

29 Jun, 2024 16:48 427 Marime text

O nouă performanță deosebită pentru șahistul de la CSM Constanța Tudor Henry, medaliat cu bronz la Campionatul European de Șah pe Echipe Juniori U12 și U18 din Grecia!

Sportivul a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului european cu echipa U18 a României (băieți + fete), care a obținut locul 3 în clasamentul general pe națiuni la această categorie de vârstă.

O performanță cu atât mai remarcabilă cu cât Tudor Henry are doar 12 ani!

În competiția băieților, Open 18, echipa tricoloră, cu Tudor Henry, Filip Magold, Felix-Antonio Ilinca și Vladimir Cnejev în componență, s-a clasat pe locul 4.

La Fete 18 au concurat Lia-Alexandra Maria și Alexia-Ioana Hoancă.

Și echipa U12 (băieți + fete) a României a câștigat medalia de bronz în clasamentul general pe națiuni, iar echipa de băieți U12 a obținut, de asemenea, o medalie de bronz.

Competiția desfășurată în Insula Rodos s-a bucurat de o participare record: 190 de juniori din 16 țări europene!

Felicitări, sportivilor și antrenorilor! Hai, Constanța! Hai, România!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constamța Șah)

Table de șah digitale la CSM Constanța (GALERIE FOTO)