18:58 21 08 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Tinerii înotători, pe podium la Cupa României. Brigitta Vass, record național! (GALERIE FOTO)

20 Jul, 2024 15:45 700 Marime text

Întrecerile Cupei României la înot pentru seniori, tineret și juniori 1 și 2 au început, la Tg. Mureș.

În prima zi, tinerii înotători de la CSM Constanța au avut evoluții foarte bune, câștigând numeroase medalii.

În finala probei de 50 metri liber – tineret, Eva Paraschiv s-a clasat pe primul loc cu un timp foarte bun, 27,13 sec, urmată de Aissia Prisecariu, de la Dinamo București cu 26,61 și Emilia Santha, de la CSS Tg. Mureș cu 27,13.

Aproape de medalia de bronz a fost o altă sportivă de la CSM Constanța, Maria Ilinca Maxim, clasată pe locul al 4-lea și cronometrată cu timpul de 27,21 sec.

Eva Paraschiv s-a impus și la 50 m liber Open, iar David Alexandru Stoica s-a situat pe primul loc la 50 m liber juniori I.

La juniori I, în finala probei de 50 metri liber, Maria Ilinca Maxim a urcat pe treapta a treia a podiumului cu 27,21 sec, ea fiind devansată de Emilia Santha, de la CSS Tg. Mureș cu 27,13 și Aissia Prisecariu, de la Dinamo cu 26,61 sec.

La 50 m liber juniori I, David Stoica s-a situat pe primul loc.

La 50 m liber tineret, Darius Matei Trenchea a ocupat locul al 2-lea urmat de Eric Andrieș.

Brigitta Vass a realizat un record național la 200 m bras, cu 2,28,93 min, rezultat care a situat-o pe primul loc la tineret și Open.

La 100 m fluture tineret, Eva Paraschiv a fost a doua, iar la Open s-a clasat a treia. Mihai Gergely s-a situat al 3-lea la 100 m fluture Open. Tudor Iordache a fost primul la 50 m spate la juniori I, tineret și Open.

La 200 m mixt juniori I, Tamara Lospa a ocupat poziția secundă, iar la 200 m mixt tineret, câștigătoare a fost Brigitta Vass, locul 3 fiind ocupat de Tamara Lospa.

În proba de 200 m mixt Open, învingătoare a fost Brigitta Vass, iar Tamara Lospa a ocupat poziția a 3-a.

Antrenorii înotătorilor de la CSM Constanța sunt Răzvan Florea, Claudiu Radu, Oussama Rebai și Andrei Ene.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Înot)