17:28 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Medgidia a pierdut la Resita

21 Feb, 2006 00:00 898 Marime text

# Partida a fost una foarte importanta in lupta pentru calificarea intr-o cupa europeana * Cu toate ca prima repriza a apartinut gazdelor, scorul la pauza fiind de 22-13 pentru acestea, elevii lui Ion Craciun au evoluat mai hotarat in a doua parte a intalnirii * Din pacate, desi la doar doua goluri diferenta, victoria a revenit in cele din urma resitenilor, scor 33-31 * Cele doua echipe raman pe aceleasi pozitii din clasament ca si inaintea intalnirii, Resita pe cinci, Medgidia pe sase * Nici etapa urmatoare, a XVII-a, nu va fi una usoara pentru constanteni, ei jucand tot in deplasare contra altei echipe "tari" din campionat, Steaua Bucuresti

In afara de HCM, care a trecut cu bine de deplasarea de la Bucuresti, invingand Dinamo cu 34-33, o alta echipa constanteana a disputat o partida importanta in lupta pentru calificarea intr-o cupa europeana. Este vorba de CSM Medgidia, antrenata de catre Ion Craciun, care a jucat duminica la Resita, contra lui UCM din localitate. Confruntarea dintre cele doua formatii a contat pentru etapa a XVI-a a Ligii Nationale masculine, si a fost arbitrata de brigada aradeano-timisoreana Moldoveanu/Fascu. Resitenii se aflau inaintea confruntarii pe locul cinci, cu unul mai sus decat cel pe care se situau handbalistii din Medgidia. Asadar, partida se anunta inainte de primul fluier al arbitrului, una deosebit de echilibrata. Realitatea din teren nu a contrazis aceasta impresie, cu toate ca prima parte a intalnirii a apartinut gazdelor, care a profitat de un CSM inca nerefacut dupa "socul" de la Bucuresti. Astfel, la pauza, scorul a fost de 22-13 pentru UCM Resita, indreptatindu-i pe spectatorii prezenti la meci sa creada intr-o victorie facila a favoritilor. "Mustruluiti" probabil la pauza de catre Craciun, jucatorii constanteni au strans insa randurile si au pornit intr-o cursa de urmarire a adversarilor. Treptat, ei au reusit sa se apropie pe tabela de marcaj, insa din pacate diferenta de la pauza s-a dovedit a fi prea mare, astfel ca desi doar la doua goluri, victoria a revenit in cele din urma resitenilor, cu scorul de 33-31, "lasand" cele doua echipe in aceleasi pozitii ca si inainte de meci. Iata si componentele celor doua echipe, precum si principalii marcatori: CSM Medgidia - Dan Andrei Savenco, Marian Maftei (cate sase goluri), Enis Murtaza, Razvan Rapciuga (cate cinci), Florin Cazan, Razvan Enescu, Ionut Puscasu (cate doua), Laurentiu Dinescu, Marius Mocanu, Paul Nemenco (cate unul), Ionut Coada, Bogdan Cocean, Adrian David si George Selaru. UCM Resita - Dan Rohozneanu (sapte goluri), Alin Vaidasigan (sase), Alexandru Irimescu, Iulian Alexandru (cate cinci), Florin Ciubotariu (patru), Sebastian Parvan, Georgian Nedelcu (cate doua), Cristian Adomincai, Dusan Pasic (cate unul), Razvan Cenusa, Florin Cuciula, Emil Harsoveanu, Cristian Ionescu si Valentin Popescu. De remarcat ca Enis Murtaza a urcat in clasamentul golgheterilor pana pe locul opt, cu 95 de reusite. CSM Medgidia ramane asadar pe locul sase in Liga, acumuland 18 puncte si va juca etapa viitoare, a XVII-a, in deplasare, contra unei alte echipe "tari" a campionatului, Steaua Bucuresti.