10:19 29 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Daca proba era de 210 m, luam aurul"

19 May, 2004 00:00 851 Marime text

Razvan Florea a revenit de la Campionatele Europene de natatie

Delegatia Romaniei prezenta la Campionatele Europene de natatie de la Madrid s-a intors acasa luni dupa-amiaza. In intampinarea ei, la Aeroportul Otopeni a fost prezent si un grup de constanteni, condus de Ilie Floroiu, directorul clubului CS Farul Constanta. Motivul? Unul dintre eroii care au contribuit la zestrea de medalii a Romaniei, Razvan Florea, este legitimat la gruparea de pe litoral. El a castigat medalia de argint la 200 m spate, ratand la "mustata" aurul european. Succesul sau a fost o premiera personala, fiind primul rezultat major obtinut in intrecerile internationale. "De patru ani tot astept o medalie, dar important este ca a venit. A fost un concurs greu, chiar daca nu s-au inregistrat timpi extraordinari in proba mea. Am fost foarte aproape de aur. Daca proba era de 210 m, luam aurul. Poate, data viitoare. Rezultatul ma stimuleaza, mi-a dat incredere in mine ca pot realiza mai mult", a declarat, la sosirea pe aeroport, inotatorul pregatit de Octavian Tileaga. Visul sau zboara acum spre Jocurile Olimpice de la Atena, unde este calificat dinaintea acestor Campionate Europene. "La Atena sper sa realizez un rezultat pe masura pregatirii mele, o finala olimpica si un loc cat mai bun la 200 m spate", a mai declarat Florea. Delegatia Romaniei a revenit acasa cu o zestre de noua medalii (una de aur, trei de argint si cinci de bronz).