11:26 03 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad

19 Jun, 2024 20:22 679 Marime text

Astfel, România a cucerit în această seară prima sa medalie la Campionatele Europene de natație de la Belgrad.

David Popovici (19 ani), unul dintre cei mai valoroși înotători din lume în acest moment, a câștigat medalia de AUR în proba de 100 m liber! În bazinul din incinta Sports Centre Milan Gale Muškatirovic, sportivul român, pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu, a încheiat cursa cu timpul de 46.88 secunde.

Pentru David este a doua medalie de aur la un Campionat European de seniori, în proba de 100 m liber, după cea de la Roma, din 2022.