12:18 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

De Liga a II-a!

30 Jul, 2007 00:00 1117 Marime text

Jocul practicat de constantenii antrenati de Constantin Gache a fost mult sub nivelul adversarilor, care s-au distrat cu apararea echipei de pe litoral

Farul Constanta a debutat nefericit in sezonul 2007/2008 al Ligii I de fotbal, pierzand cu 0-4 la Craiova, in fata Universitatii, dupa un joc dezamagitor. Toate declaratiile optimiste de dinaintea meciului de sambata, au fost topite de temperatura ridicata (chiar si la ora 22.15) si de o echipa a "Stiintei" net superioara la toate capitolele. Constantenii au dat impresia ca pot obtine macar un punct doar in primele 30 de minute, cand partida a fost ceva mai echilibrata, iar craiovenii nu au reusit sa se apropie periculos de poarta lui Adrian Vlas. Ocazii au existat, dar baloanele trimise de gazde au fost de cele mai multe ori, departe de tinta. Mai mult, constantenii au avut prima oportunitate, in minutul 4, Gaston Mendy sutand in plasa laterala, dintr-o pozitie buna. Apoi a venit dezastrul pentru echipa lui Constantin Gache, oltenii reusind sa inscrie de trei ori in numai 15 minute. Mai intai, Universitatea Craiova a beneficiat, in minutul 32, de o lovitura libera de la aproximativ 40 de metri de poarta constanteana, o faza care nu anunta nimic periculos. Sutul, apartinand lui Dorel Stoica, a fost insa extrem de puternic, pe spatiul portii, iar Vlas nu a reusit decat sa respinga mingea in fata, aceasta ajungand la Florin Costea, nemarcat, care a reluat in plasa, de la sase metri. 1-0 pentru gazde, care, peste numai opt minute, au reusit si desprinderea, in urma unei faze "snur", pornita de la portarul Bornescu. Acesta l-a angajat excelent pe Woobay, unul dintre cei mai buni jucatori ai Craiovei, care, la randul sau, i-a pasat pe partea stanga, marcatorului primului gol, Florin Costea. Balonul a fost apoi recentrat, cu capul, pana la Ciprian Tanasa. Aflat la debutul sau in Banie, Tanasa a inscris cu capul, din sase metri, facand 2-0. Cu un minut inaintea pauzei, acelasi Tanasa stabileste si scorul primei reprize, 3-0 pentru Universitatea, marcand din interiorul careului, dupa o pasa de la australianul Rose. In repriza a doua, constantenii nu au dat semne ca ar putea reveni in joc, afisand aceeasi lipsa de idei in faza ofensiva. Sutul lui Stefan Ciobanu, din minutul 67, nu l-a pus serios la incercare pe portarul Bornescu. Mai mult, din minutul 75, elevii lui Gache au ramas si in zece oameni, dupa ce Schiopu, capitanul echipei, a fost eliminat, ca urmare a primirii unui al doilea cartonas galben. Dupa patru minute, craiovenii au dat si lovitura de gratie, marcand pentru a patra oara, prin acelasi Ciprian Tanasa, care a realizat astfel hat-trick-ul, facandu-si un debut excelent pentru noua sa echipa. De cealalta parte, am vazut o formatie a Farului apatica, lipsita de idei si incapabila de a replica atunci cand este condusa. Nivelul afisat de jucatorii lui Constantin Gache a fost mai degraba unul de Liga a II-a, locul catre care se indreapta vertiginos, daca nu vor schimba radical maniera de abordare a meciurilor. Saptamana aceasta, alb-albastrii vor mai avea o "misiune imposibila", caci la Constanta va veni Steaua lui Gheorghe Hagi. Pana una alta insa, Farul ocupa ultimul loc al clasamentului, incasand cele mai multe goluri dintre echipele care au jucat in aceasta prima etapa.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}