04:18 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Decebal Gheara a razbunat penalty-ul ratat in tur

10 Jul, 2006 00:00 796 Marime text

Farul, gata sa intalneasca pe Auxerre!

# Emotiile constantenilor au inceput in minutul 32, atunci cand Dimitrov a deschis scorul pentru Lokomotiv Plovdiv * Jocul a inceput sa se echilibreze in partea secunda si "rechinii" au inceput sa preseze poarta adversa, acest lucru materializandu-se prin golul din minutul 56 al lui Decebal Gheara * Farul putea sa plece acasa chiar si cu o victorie, daca mai reusea sa inscrie macar la una din ocaziile de pe final * "Rechinii" au fost incurajati din tribune de 100 de suporteri care i-au insotit in Bulgaria

Sambata a avut loc la Sofia, mansa retur din turul doi al Cupei UEFA Intertoto, dintre Lokomotiv Plovdiv si Farul Constanta. Emotiile constantenilor au inceput in minutul 32, atunci cand Dimitrov a deschis scorul pentru formatia gazda. Dupa cum se stie, Farul reusise sa invinga la Constanta cu 2-1, astfel incat, la 1-0 pentru bulgari acestia erau calificati in turul trei al competitiei. Jocul a inceput sa se echilibreze in partea secunda si "rechinii" au inceput sa preseze poarta adversa. In minutul 56, Decebal Gheara, cel care ratase o lovitura de la 11 metri in minutul 5 al turului, si-a rascumparat greseala si a marcat un gol frumos dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Pana la final, tabela de marcaj a ramas neschimbata, astfel incat Gheara a devenit eroul echipei, aducand practic calificarea in runda urmatoare. Ocazii insa au mai fost, mai ales de partea Farului, asta deoarece bulgarii au incercat cu disperare sa marcheze si s-au lasat descoperiti in aparare. Constantenii puteau deci sa plece acasa chiar cu o victorie, insa si aceasta remiza este de ajuns. Calificarea reprezinta un succes foarte important al elevilor lui Momcilo Vukotici, deoarece, pe langa ea, acestia mai reusesc un lucru, sa aduca pe litoral una dintre cele mai de traditie echipe din campionatul francez si din Europa, AJ Auxerre. De asemenea, constantenii vor avea ocazia sa il vada la lucru la noua sa echipa pe fostul atacant rapidist Daniel Niculae, recent transferat in "hexagon". Reusita Farului in Bulgaria a fost posibila si datorita celor aproximativ 100 de suporteri care s-au deplasat in tara vecina, pentru a-si incuraja favoritii. Acum ramane de vazut cum vor decurge lucrurile pe data de 22 iulie, atunci cand va avea loc returul dintre Farul si Auxerre, turul fiind programat pe 15 sau 16 iulie. Dupa cum anticipa sau mai degraba isi dorea, finantatorul Gheorghe Bosanceanu, pe stadion ar trebui sa fie mult mai multi spectatori decat in mod obisnuit, datorita calibrului formatiei vizitatoare. Dar, asa cum tot el completa, constantenii sunt foarte diferiti de restul tarii atunci cand vine vorba de sustinerea echipei favorite. Este posibil ca in cazul unui esec de proportii in Franta, interesul publicului sa nu mai fie unul atat de mare. O infrangere la un gol diferenta, un rezultat de egalitate sau (cine stie) o victorie in deplasare, ar face insa ca meciul de pe litoral sa se dispute cu casa inchisa. Pana una alta, garnitura pregatita de Vukotici da semne ca incepe sa se "inchege", iar tactica sarbului pare ca a fost in sfarsit inteleasa de catre jucatori. "Sunt multumit de felul cum au inteles jucatorii sarcinile trasate de mine. A fost un joc reusit, mai ales in repriza secunda, cand noi am atacat mai mult. In prima parte bulgarii ne-au dat ceva emotii si au stapanit meciul", a declarat antrenorul Farului dupa partida de la Sofia. Garnitura folosita de acesta in returul cu Lokomotiv a fost urmatoarea: Curca, Farmache, Barbu, Gheara, Florea, Bacila, Larie, Voiculet, Apostol (Fl. Neaga, min. 84), Todoran (Boghitoi, min. 90) si Disney (D. Florea, min. 81).