17:22 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Derby încheiat nedecis Săgeata a remizat la Chiajna

04 Apr, 2011 02:29 1300 Marime text
sageata.jpgEchipa năvodăreană îşi menţine astfel avantajul de două puncte faţă de Chiajna

Derby-ul Seriei I dintre Concordia Chiajna şi Săgeata Năvodari s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după ce elevii lui Aurel Şunda şi ai lui Constantin Funda au condus cu 1-0 şi 2-1, prin golurile lui Sorin Chiţu.

Deşi au început partida doar cu Sorin Chiţu în atac, năvodărenii au fost cei care au deschis scorul, după 19 minute de joc. Golgheterul eşalonului secund a înscris cu o lovitură de cap peste portarul gazdelor, după o centrare venită de pe partea dreaptă, de la Boroştean. Formaţia ilfoveană a reluat atacurile la poarta lui Florin Olteanu, în căutarea golului egalizator. Eforturile le-au fost răsplătite un sfert de oră mai târziu, când, după o acţiune în forţă a lui Adrian Popa, acesta pătrunde în careu şi este blocat prin fault de Florin Popa, centralul Sebastian Colţescu arătând punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată fără emoţii de Sorin Pană, care a stabilit astfel şi scorul la pauză, 1-1. Chiajna a dominat debutul reprizei secunde, însă nu a creat pericol la poarta năvodărenilor, atacurile gazdelor fiind blocate eficient de defensiva Săgeţii. Cu 20 de minute înainte de final, formaţia pregătită de Aurel Şunda revine în avantaj pe tabelă. Vezan îl deposedează corect pe fostul căpitan al Snagovului, Alexandru Radu, îl lansează în atac pe Chiţu, care după o cursă de 40 de metri îl driblează pe portarul Niţă ieşit în întâmpinare şi marchează în poarta goală. Concordia se aruncă din nou în atac şi are şansa să restabilească egalitatea după doar trei minute, însă fostul jucător al Stelei, Diniţă, aflat singur în careu, a fost blocat în ultimul moment de Florin Olteanu. În minutul 78, Concordia reuşeşte să egaleze prin Alexandru Radu. Mijlocaşul ilfovenilor l-a învins pe portarul năvodărenilor după un şut din voleu, de la marginea careului de 16 metri. Deşi gazdele au forţat pe final golul victoriei, scorul a rămas la 2-2. Antrenorul Aurel Şunda a început partida de la Chiajna cu următoarea formulă de echipă: Florin Olteanu - Bold, Goşa, Florin Popa, Alexandru Vlad - Olah (min. 85 - Şicu), Dâlbea, Valentin Apostol (min. 67 - Jianu), Vezan (min. 77 - Gheară), Boroştean - Sorin Chiţu. În urma acestui rezultat, Săgeata Năvodari se menţine pe locul secund în Seria I, la două puncte distanţă de ocupanta locului 3, Concordia Chiajna. Etapa viitoare, formaţia de pe litoral va primi vizita celor de la Steaua II, în timp ce Concordia se va deplasa la Buzău pentru confruntarea cu Gloria. În celelalte meciuri ale rundei cu numărul 20 s-au înregistrat următoarele rezultate: Astra II Giurgiu - Gloria Buzău 1-0 (1-0), FC Farul - Juventus Bucureşti 2-0 (1-0), FC Snagov - Dunărea Galaţi 3-2 (1-1), Delta Tulcea - CF Brăila 1-0 (0-0) şi Steaua II - Dinamo II 0-0. Partida dintre FC Viitorul Constanţa şi CS Otopeni urmează să se dispute astăzi, de la ora 17.00, în timp ce partida FC Botoşani - Ceahlăul Piatra Neamţ a fost amânată pentru data de 20 aprilie.