20:23 18 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipa Under-16 a Farului Constanța s-a calificat în optimile Cupei Elitelor

10 Nov, 2022 14:18 1670 Marime text

Echipa Under-16 a Farului Constanța s-a calificat în optimile Cupei Elitelor U-16, grație succesului cu 1-0 din partida cu Petrosport Ploiești U-16, jucată la Stejnicu, în 16-imile Cupei Elitelor U-16.

Meciul a fost controlat de jucătorii de pe litoral, pregătiți de Stere Banoti, care s-au impus la final doar cu 1-0. Unicul gol a fost înscris în repriza secundă de internaționalul Ianis Podoleanu în minutul 46.

Pentru Farul U-16 au jucat: Maer - Cornei, Dumitra (57 Marchidan), Coman, Șușu - Brucă, Podoleanu (57 Sima), Popeșteanu (74 Birbic) - Pătru, Manea, Berchez (74 Avramescu). Rezerve neutilizate: Șonel - Rîpeanu, Nechifor.

Faza optimilor e programată pe 30 noiembrie.

În același simtp, echipele U18 și U17 ale Farului au susținut confruntările cu FCSB din prima etapă a Cupei Ligii de Tineret și Cupei Elitelor U17, Grupa B - Est.

Dacă Farul U18 (antrenori ,Ștefan Sandu și Liviu Ștefan) a cedat în fața bucureștenilor (1-2), Farul U17 (antrenor, Ionuț Mihu) a reușit să se impună (3-0) și a bifat primele trei puncte în Grupa B- EST a Cupei Elitelor U17. Victoria Farului U17 ar fi putut fi mai clară, însă portarul bucureștean Maxim a apărat un penalty executat de Păcuraru (min.29).

Farul U18 - FCSB U18 1-2 (0-1)

Au marcat: Dimitris Cocot 83 / Sebastian Radu 28, Luca Manolache 61

Au evoluat pentru Farul U18 (antrenori Ștefan Sandu, Liviu Ștefan): Răfăilă - Aioanei (89 Tronea), Duțu, Ștefănescu, Răduța - Banu, Chiper (46 Costea), Stancu (46 Dulcea) - Băsceanu (70 Cocot), Nemțanu (46 Vîlea), Băceanu. Rezerve neutilizate: Munteanu - Pariza, Iorga.

Rezultate Cupa de Tineret, etapa 1, Grupa B - EST: Farul U18 - FCSB U18 1-2, Sport Team București U18 - FC Voluntari U18 2-1, Concordia Chiajna U18 - Dinamo București U18 2-1.

Sursa foto: Academia Hagi