14:16 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Elio Wilson a marcat primul sau gol pentru Farul

14 Jul, 2007 00:00 968 Marime text

Reusita sa a fost a doua a constantenilor, in meciul castigat, cu scorul de 2-1, in fata englezilor de la Nottingham Forest

Asadar, Farul este foarte aproape de a incheia neinvinsa stagiul de pregatire din Austria. Elevii lui Constantin Gache mai au un singur "hop", reprezentat de echipa din liga a II-a germana, Greuter Furth. Constantenii nu au intalnit adversari de calibru, ceea ce este destul de ingrijorator, insa tehnicianul adus in vara crede ca testele au fost reusite, iar echipa sa joaca ceea ce trebuie. Farul Constanta se apropie de finalul cantonamentului din Austria, dupa ce a disputat, pana azi, cinci meciuri amicale. Cu toate ca adversarele "marinarilor" au fost echipe aproape necunoscute (exceptandu-i pe englezii de la Nottingham Forest si pe azerii de la Neftchi Baku), antrenorul Constantin Gache este multumit de prestatia elevilor sai, cu toate ca mai trebuie sa se edifice asupra unor posturi. "Sunt multumit de partidele amicale jucate pana acum. Mi-am facut o parere despre formula cu care vom incepe campionatul. Mai trebuie sa ma edific asupra unor posturi, dar in mare, echipa este stabilita. M-au impresionat toti jucatorii pe care i-am avut in pregatire, chiar si cei trei fotbalisti veniti de la echipa a doua, Florea, Liviu Mihai si Neaga. Am aratat ca putem mai mult decat pana acum. Am castigat in atitudine, capitol la care mai avem insa de lucrat", a spus Gache. Farul a invins, joi, cu scorul de 1-0, vicecampioana Azerbaidjanului, Neftchi Baku, unicul gol al meciului fiind marcat de Stefan Ciobanu, in minutul 68. Antrenorul Constantin Gache a inceput meciul cu urmatoarea formula: Vlas - Farmache, Barbu, Schiopu, L. Florea - Todoran (min. 60, Bacila), Patrascu, Voiculet, Mendy - Nae, Nanu. In partea secunda, au mai intrat Liviu Mihai, Elio, Ciobanu, D. Florea, Neaga. In minutul 60, mijlocasul Dinu Todoran a iesit accidentat, avand arcada sparta in urma unui cot aplicat de un jucator azer. Mijlocasii Gerlem si Otvos nu au fost folositi din cauza accidentarilor, primul avand o intindere, iar Otvos are o contuzie la genunchi. De asemenea, ieri dimineata, alb-albastrii au intalnit, in penultimul meci din cadrul turneului austriac, fosta glorie a fotbalului european, Notthingam Forest, care actualmente activeaza in Liga a III-a engleza. Dupa o prima repriza destul de anosta, scorul a fost egal, 0-0, insa dupa pauza, lucrurile s-au schimbat, iar jocul a devenit mai alert, poate si din cauza schimbarilor efectuate de cei doi antrenori. In primul rand, Gache a facut cateva schimbari inspirate, introducandu-i in teren pe Patrascu, Neaga, D. Florea si Elio Wilson. Ultimii doi au inscris si golurile victoriei, pentru Farul, in minutele 58, respectiv 72. Portughezul Wilson a marcat, astfel, primul sau gol pentru gruparea de pe litoral, de cand a fost achizitionat. Ultimul amical al constantenilor in cantonamentul din Austria va avea loc, astazi, de la ora 17.00, la Passau, cu formatia Greuter Furth, din liga a doua germana. Delegatia Farului va sosi duminica seara in Romania, iar jucatorii vor avea liber pana marti. Miercuri este programat un meci amical, la Constanta, cu echipa CSM Medgidia, iar vineri, de la ora 18.00, Farul va juca, in deplasare, cu Delta Tulcea.

Scris de: {autor}Cristian TENTU{/autor}